Královéhradecký kraj a Eurocentrum Hradec Králové uspořádaly na konci března v Náchodě seminář s mezinárodní účastní zaměřený na informace pro žadatele o podporu pro mezinárodní programy z evropských fondů.
„Již tradičně vysoká účast na dalším ze seminářů k mezinárodním programům a fondům dokládá narůstající zájem o mezinárodní projekty v našem regionu. Královéhradecký kraj nadále podporuje tyto formy spolupráce, jejichž význam se v příštím programovém období 2028+ ještě zvýší vzhledem k možným změnám ve finanční podpoře z Evropské unie,“ řekl Jiří Štěpán, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, evropských grantů a dotací.
V první části prezentoval Roman Klíma možnosti přeshraničního programu Interreg Česko – Polsko 2021–2027 se zaměřením na samostatné výzvy pro realizaci velkých projektů. Jaroslav Štefek na něj posléze navázal představením Fondu malých projektů 2021–2027, které se zaměřují na podporu rozvoje cestovního ruchu nebo přeshraniční spolupráci obcí a institucí.
Markéta Horská a Vít Bořil následně prezentovali Program Urbact IV a Evropskou městskou iniciativu, která je zaměřená na podporu inovativních opatření a posilování integrovaných a participativních přístupů k udržitelnému městskému rozvoji.
Základní informace a přehled výzev z Program CERV posluchačům předala Lenka Simanová. Otevřené výzvy se zaměřují například na podporu a prosazování politiky na ochranu a prosazování práv dítěte, dále na boj proti násilí či výzev ke spojování lidí z partnerských měst.
Jediný program Evropské unie zaměřený výhradně na podporu kulturních a kreativních odvětví nazvaný Kreativní Evropa pak následně prezentovala Magdalena Müllerová. Žádat je možné o podporu kvalitní žurnalistiky, vzniku nových filmů, počítačových her nebo literárních překladů.
Druhou část náchodského semináře vyplnily osobní konzultace k prezentovaným programům a fondům, a to za účasti všech přednášejících i pana Sebastiana Pacyny, zástupce Regionálního kontaktního místa Dolnoslezského vojvodství pro přeshraniční programy.
Na závěr se uskutečnila prohlídka výstupů přeshraničního projektu Aqua Mineralis Glacensis v náchodských Malých lázních. Místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka seznámil účastníky s historií projektu, následovala prohlídka česko-polského informačního centra, zaměřeného na přeshraniční lázeňství, lázeňské kolonády s prameníky a mnoha atraktivitami i úpravny minerální vody.
Více informací o semináři, včetně všech prezentací ke stažení, naleznete zde.