Velkého úspěchu dosáhla Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU), když získala tři z deseti cen udílených Českou akademií vizuálního umění. Odborníci ji ocenili v kategoriích Výstava roku, Publikace roku a Instituce roku.
Královéhradecká galerie byla nominována ve třech kategoriích z deseti, což GMU řadí mezi jednu z nejvíce nominovaných institucí. Nominaci získala expozice Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche v kategorii Výstava roku a kniha Umění napříč generacemi. Sběratel a galerista Karel Tutsch (1941–2008) v kategorii Publikace roku. Nominována byla galerie také v kategorii Instituce roku.
Oceněná výstava Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche představuje celoživotní dílo znalce a sběratele Karla Tutsche (1941–2008). Sbírka obsahuje přes 1 300 děl, která GMU pořídila za 12 miliónů korun. Jedná se o největší porevoluční nákup umění napříč krajskými galeriemi. Mezi nominovanými finalisty byly v této kategorii Galerie Rudolfinum (Praha) a Galerie hlavního města Prahy.
Publikace Umění napříč generacemi. Sběratel a galerista Karel Tutsch (1941–2008) se stala Publikací roku v konkurenci monografie Vladimíra Boudníka: Zrcadlo vnitřního života a knihy Identita – Příběh grafického designu, která komplexně mapuje dějiny českého grafického designu. Kritický katalog vydaný k výstavě v GMU seznamuje s počátky Tutschova sběratelství, vývojem a charakterem jeho sbírky, způsoby, jimiž díla získával, a částečně i s aktivitami galerie Na bidýlku. Koncepci knihy sestavil ředitel galerie František Zachoval.
Třetí cenu hradecká galerie získala v kategorii Instituce roku, kde ve finále byla Galerie Středočeského kraje (GASK) a HYB4 Galerie (Praha). Titul Instituce roku je ocenění, které se uděluje institucím vykazující excelentní výstavní výstupy a celkový obraz instituce v oboru galerií. Při hodnocení je brán zřetel na kombinaci dramaturgie, inovací a veřejného zájmu.
„Pro Královéhradecký kraj se jedná o mimořádnou zprávu, neboť prozíravý přístup ke kulturním institucím a navazující galerijní edukaci postupně sbírá své plody na celorepublikové úrovni mezi nejprestižnějšími galeriemi. Tři proměněné nominace současně naznačují, že kvalitní kulturní hodnoty mohou vznikat i mimo zavedené kulturní centra a cena je i poděkováním pro další regionální galerie, kde probíhají další desítky kvalitních výstavních počinů,“ uvedl ředitel galerie František Zachoval.
Česká akademie vizuálního umění vznikla v roce 2020 a jejím hlavním cílem je propagace a podpora současného českého výtvarného umění. Od roku 2021 ČAVU udílí ocenění ve snaze upozornit na to nejlepší, co na současné české výtvarné scéně vzniká. O výsledcích rozhodují hlasováním členové akademie. Autorem samotné ceny je významný český designér Rony Plesl.