Podle ust.§17 odst. 1, písm. h)zákona201/2012 Sb. o ochraně ovzduší ( dále jen „ zákon o ochraně ovzduší) je každý majitel spalovacího zdroje na pevná paliva o jmenovitém příkonu 10 až 300kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu, povinen provádět jednou za dva roky kontrolu technického stavu a provozu tohoto zdroje.
Podle ust. § 41 odst. 15 zákona o ochraně ovzduší musí první kontrola proběhnout nejpozději do 31.12.2016.
Kpředložení protokolu o provedené kontrole bude provozovatel vyzván obecním úřadem srozšířenou působností.
Vpřípadě nepředložení protokolu o kontrole kotle může provozovateli hrozit pokuta až 20.000,- kč. Provozovatel se dopustí přestupku dle § 23 odst. 1 písm. h) zákona o ochraně ovzduší vsouladu sust. § 23 odst. 2 písm. b) zákona o ochraně ovzduší. Dle ust. § 24 odst. 1 zákona o ochraně ovzduší přestupky projednává obec srozšířenou působností.
Pokuty dle ust. 24 odst. 2 zákona o ochraně ovzduší vybírá a vymáhá celní úřad. Příjem zpokuty uložené obecním úřadem srozšířenou působností je příjmem obce srozšířenou působností.
Kontrolu kotle můžou provádět odborně způsobilé osoby proškolené výrobcem, které mají od něj udělené oprávnění kjeho instalaci provozu a údržbě, přičemž proškolování těchto odborně způsobilých osob provádí pod dohledem Hospodářské komory ČR a odbornou záštitou autorizovaného společenstva Asociace podniků topenářské techniky, která je začleněnou součástí Hospodářské komory ČR.