Domů Oblasti Sociální Oblast Aktuality Terénní Práce – Možnost Dostat Se Blíže Ke Klientům

Terénní práce – možnost dostat se blíže ke klientům

24. 02. 2011

Komunitní centrum Amaro Phurd-Pražská, které patří pod Občanské sdružení Salinger, působí na poli sociálních služeb od roku 2003. Za tu dobu se náplň činností značně proměnila a komplex poskytovaných služeb se zaměřil na rodinu jako klienta.

Komunitní centrum Amaro Phurd-Pražská, které patří pod Občanské sdružení Salinger, působí na poli sociálních služeb od roku 2003. Za tu dobu se náplň činností značně proměnila a komplex poskytovaných služeb se zaměřil na rodinu jako klienta.

Nová koncepce s sebou přinesla velké změny. „Přišli jsme o několik klientů, kteří nebyli schopni respektovat požadavky našeho zařízení, nyní však můžeme říct, že pracujeme s klienty, kteří naše služby i pomoc potřebují a chtějí se vlastními silami podílet na zlepšení své současné životní situace“, říká Silvie Hendrychová, vedoucí komunitního centra.

S tím souvisí i větší zaměření na terénní práci, která doplňuje aktivity probíhající ambulantně, v prostorách komunitního centra. Naše dvě terénní pracovnice a pedagožka volného času, dochází 2x týdně do lokalit, kde oslovují nové potenciální zájemce o služby, kteří z jakéhokoliv důvodu nevyužívají aktivit komunitního centra. V terénu, tedy přirozeném prostředí klientů, poskytují výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti či jednání ve prospěch klienta, přeloženo do češtiny to znamená: pomoc dětem i jejich rodičům s přípravou do školy a na budoucí povolání, pomoc při sepisování žádosti, splátkových kalendářů, pomoc s jednáním s úřady, podpora vlastních aktivit klientů nebo v omezené míře i volnočasové aktivity pro rodiny s dětmi. „Většina klientů terénní službu vítá, jednak proto, že většinou přijdeme my za nimi a ne naopak, a také proto, že se snažíme „šít jim služby na míru“, prostě tak, aby společná práce vyhovovala oběma stranám“ říká Lenka, která pracuje jako teréňačka. „Naše služby také doplňují odbornou poradenskou pomoc terénní pracovnice Magistrátu města Hradec Králové, či pracovníků o.s. Romodrom, tím se nám společnými silami daří zajistit klientům široké spektrum služeb“ dodává Lenka. Do budoucna se v rámci komunitního centra chystáme rozšířit aktivity, které našim klientům poskytujeme v přirozeném prostředí, tedy v jejich domovech či okolí.

Služba Komunitní centrum Amaro Phurd-Pražská je financována z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Silvie Hendrychová