Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Zprávy z Bruselu
  3. Tomáš Zdechovský: Norští politici ostře kritizují odebrání českých dětí Bernevernem

Tomáš Zdechovský: Norští politici ostře kritizují odebrání českých dětí Bernevernem

Publikováno: 15.12.2014 , Autor: Ewa Fruhwirtová, Daniel Rejman

Praha/Oslo – Odebrání českých dětí rodině Michalákových v Norsku přerostlo v otevřenou kritiku tamního sociálního systému a fungování úřadu „ochranu dětí“ Bernevern napříč celou Evropou. Po České republice se ke kritice tamních úřadů připojilo v minulých dnech i Polsko, Rusko, Slovensko, Litva, Lotyšsko nebo Estonsko. Nejnověji však začali kritizovat postup tamního úřadu i samotní Norové.

„Strana Liberalistene ostře odsuzuje únos dětí Davida a Denise Michalákových norským úřadem pro ochranu dětí. Vzít děti bez předložení důkazů před soudem je hrubé porušování občanských práv. Síla státu je natolik velká a potencionálně nebezpečná, že musí být neustále hlídána a vyvážena svobodami člověka,“ uvedl například v dopise českému europoslanci Tomáši Zdechovskému předseda strany Liberalistene Espen Hagen Hammer.

Úřad odebírá děti kvůli malým problémům. To je podle politiků neakceptovatelné

„Úřad odebírá děti rodinám jen kvůli malým problémům, které je možné řešit jinak," uvedl dlouholetý norský politik a novinář Jan Simonsen, který v pátek na jednání v Poslanecké sněmovně přislíbil europoslanci Tomáši Zdechovskému pomoc s případem přímo v Norsku. „Pokud by byli rodiče drogově závislí, tak pak je možné tento postup pochopit, ale v řadě případů jako je ten rodiny Michalákových zkrátka ne,“ dodal Simonsen.

V souvislosti s celým případem rodiny Michalákových se obrátil europoslanec Tomáš Zdechovský také na média, neziskové organizace a politiky v Norsku. Cílem těchto aktivit je vyvolat v samotném Norsku diskusi o porušování lidským práv a nedodržování mezinárodních dohod tamními úřady.

„Máme z Norska již přes dvě desítky pozitivních reakcí na naši aktivitu. Případem už se začala zabývat i tamní média i politici, což považujeme za velmi důležité. Ročně je odebráno z rodin několik tisíc dětí. Z toho u více jak poloviny jsou důvody velmi nejasné,“ dodal český europoslanec Tomáš Zdechovský s tím, že s kolegy z deseti evropských zemí začali pracovat na rezoluci, která by odsoudila jednání norských úřadů.

Europoslanci poslali otevřený dopis norským úřadům

Ve čtvrtek 4. prosince byl norskému velvyslanectví v Bruselu, norskému velvyslanectví v Praze a norskému ministerstvu pro práva dětí odeslán otevřený dopis europoslanců, kteří kritizoval postup norských úřadů. Poslanci se vymezili vůči tomu, jakým způsobem se chovali norské úřady k paní Evě Michaláková poté, co jí norští sociální pracovní odebrali její dvě děti.

Otevřený dopis kritizuje norské úřady nejen tím, že jim vyčítá, že rodině Michálakových očividně křivdí. Byla totiž také velmi pravděpodobně porušena práva dítěte podle Úmluvy o právech dítěte Spojených národů. V případě prokázaného příkoří na dětech ze strany rodičů by měly být děti svěřeny do péče nejbližším příbuzným - prarodičům, což se nestalo.

Sourozenci také byli také po odebrání od rodičů od sebe odloučeni a svěřeny do různých pěstounských rodin. Po eskalaci celého případu vyhrožuje paní Michalákové norská sociální služba, že její dvě děti pošle k adopci. Paní Michaláková a prarodiče obou dětí mají nyní možnost se s nimi vídat pouze velmi omezeně.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.