Souvislost mezi spotřebou alkoholu a rakovinovými onemocněními
Publikováno: 23.5.2014 , Autor: kancelář Brusel, Michaela Svobodová
Zvýšená konzumace alkoholu je stále častějším tématem při evropských debatách.
Velmi častou otázkou je: „Způsobuje pití alkoholu rakovinu?“. Lékaři a vědci říkají: „Záleží na tom, kolik vypijete. Je možné, že nadměrná konzumace alkoholu má vliv na vznik rakoviny.“
Přílišná konzumace alkoholu, především mezi alkoholiky a dalšími lidmi závislými na alkoholu, zvyšuje riziko vzniku mnoha typů rakoviny. Zejména trávicího traktu, ústních dutin, hrdla a jícnu.
Tyto typy rakoviny jsou mezi lidmi známé jako „související s alkoholem“. Důležitým rysem je, že k výskytu nádorů dochází v první řadě u alkoholiků, kteří jsou často zároveň těžkými kuřáky. U celoživotních nekuřáků se tyto typy nádorů zpravidla nevyskytují.
A co lidé, kteří konzumují alkohol v přiměřené míře? Například ti, kteří si dají jednu sklenku denně? Ve většině případů nemá taková konzumace vliv na výskyt rakoviny. Uvědomme si ale, že mnoho studií ukazuje, že pravidelná konzumace i v malém množství může způsobit zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu u žen.
Na druhou stranu víme, že vznik rakoviny je ovlivněn mnoha dalšími faktory, například nedostatečným příjmem kyseliny listové. Ovšem u žen, které pijí jeden alkoholický nápoj denně a mají dostatečný přísun kyseliny listové, je riziko vzniku minimální.
Odhady souvislosti mezi spotřebou alkoholu a rakovinovými onemocněními jsou často založeny na tom, co zkoumaný člověk řekne při výzkumu. Avšak vědci a lékaři často nevědí, jak moc pravdivé tyto informace jsou. Pokud někdo uvede nepravdivé údaje, není jednoduché spojit jeho onemocnění se spotřebou alkoholu.
Původní článek naleznete zde.