Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Seminář eurokomisaře J. Hahna pro regiony zastoupené v Bruselu

Seminář eurokomisaře J. Hahna pro regiony zastoupené v Bruselu

Publikováno: 17.1.2014 , Autor: kancelář Brusel, Barbora Handlířová

Dne 16. ledna 2014 se v budově Centre Albert Borchette konal seminář pro zastupitele jednotlivých regionů členských států Evropské unie. Výsledky práce Evropské komise prezentoval eurokomisař pro Regionální politiku Johannes Hahn.

Evropský parlament a Rada přijali rozhodnutí, které říká, že Evropská unie bude přidělovat dotace nejen členským státům, ale také regionům, které budou se svým rozpočtem sami fungovat a rozhodovat v otázkách investic.

Dříve než regiony začnou čerpat peníze z rozpočtu Evropské unie, je třeba, aby doložily své plány a projekty. Poté již budou moci plně využívat přidělených financí.

Evropská komise vydala několik brožur, ve kterých vysvětluje, jak čerpat z fondů, jak zažádat o granty apod. Jednání Komise ovšem ještě nejsou u konce, jak řekl Johannes Hahn: „Máme za sebou již velkou část, nicméně nám ještě část projektu stále chybí. Proto nesmíme polevit a musíme pokračovat v jednáních s jednotlivými kraji.“

„Spoléhám na Vás, regiony, že dohlédnete na pokračování tohoto projektu, který jsme společně vybudovali a který nesmí zaniknout po skončení mého mandátu. Apeluji tedy na Vás, abyste společně s mým nástupcem pokračovali v jednáních a dobrali se úspěšného konce.“, řekl Johannes Hahn, eurokomisař pro Regionální politiku.

Kraje by si měly vytyčit projekty, které se budou týkat oblastí, ve kterých vynikají. Tento projekt se nazývá „smart specialisation strategies“. Užívání lokálního „know-how“ zajistí regionům odlišit se od ostatních a tak i vyniknout. Tento projekt se nesoustředí pouze na nové technologie, ale také na využívání již dosažených znalostí.

Evropská komise se také zabývala problémem zviditelnění a zapojení malých a středních podniků na trhu. Důvodem, proč by EU měla investovat do malých a středních podniků (MSP), je ten, že 99% všech podniků jsou právě MSP. Ty jsou klíčem k ekonomickému růstu a rozvoji. Podporou těchto podniků vznikají nová pracovní místa, což je v tomto období, po hospodářské krizi velice důležité. Evropská unie se chce také zasadit o zviditelnění malých a středních podniků. Rozpočet na podporu MSP dosahoval v letech 2007 – 2013 téměř 70 milionů €, pro Horizont 2020 se tato částka zdvojnásobí. To pomůže malým a středním firmám ke snazšímu přístupu ke grantům a půjčkám.

Evropská komise se v posledních letech také zabývala tématem Informační a komunikační technologie (IKT), v letech 2007 – 2013 investovala do tohoto odvětví okolo 14,6 milionu €. Díky informačním a komunikačním technologiím vznikly a stále se zdokonalují některé aplikace jako např. eHealth, eGovernment, eLearning nebo eBusiness.

Důležité je, dle eurokomisaře, vše nepodcenit a věnovat tomuto projektu veškeré úsilí.

Více informací:

Výzkum a inovace

Informační a komunikační technologie

Posilování konkurenceschopnosti malých a středních podniků

Podpora přechodu na nízkouhlíkové hospodářství

Partnerské programy Evropské komise a České Republiky

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.