Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Zprávy z Bruselu
  3. Rozkol Konzervativců kvůli Brexitu

Rozkol Konzervativců kvůli Brexitu

Publikováno: 1.3.2016 , Autor: Lucie Uhlířová

Napětí v Cameronově Konzervativní straně roste. Někteří členové se premiérovi vzepřeli a oznámili záměr vést kampaň za Brexit. Dokonce i jejich odnož v Bruselu je rozdělena a někteří europoslanci věří, že nadešel čas opustit Evropskou unii

Jedním z těchto europoslanců je Amjad Bashir, ačkoli trval na tom, že „toto není hlasování proti Evropě nebo jejím občanům. Je to hlasování vycházející z frustrace, kterou Velká Británie pociťuje vůči EU, kvůli její neschopnosti dosáhnout reforem, které potřebuje, nejen aby prosperovala, ale aby přežila jako politický celek.“

„Je to hlasování o přesvědčení, že Velká Británie může být úspěšnější jako vnější partner EU s více otevřeným, přátelským a pragmatickým vztahem. Referendum bude prospěšné pro odstranění demokratického deficitu, o kterém se tolik mluví, ale tak málo se pro něj dělá. Ostatní by si z Velké Británie měli vzít příklad.“

Bashirova kolegyně Emma McClarkin také podpořila Brexit. Tvrdí, že Cameronova vyjednaná dohoda o členství „ani zdaleka neřeší obavy, které občané Velké Británie mají vůči členství v Evropské Unii. Věřím, že pro více demokratickou a prosperující budoucnost je v našem nejlepším zájmu vystoupení z EU.“

„Vyjednaná dohoda neobsahuje navrácení pravomocí Velké Británii, plnou kontrolu nad naší imigrační politikou a smlouva vlastně zůstává beze změn. Tato dohoda jednoduše nepřináší reformy, které si Britští občané přejí a zaslouží. Je čas odejít.“

Nicméně očekává se, že většina konzervativních europoslanců bude hlasovat pro setrvání v Evropské unii. Vicky Ford, předsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, zdůraznila, že „jednotný trh pomáhá obchodovat Velké Británii po celé Evropě. Nepřesnosti v detailech evropského práva ale mohou ovlivnit všechna odvětví naší ekonomiky. Jiné země, například Norsko, musí přijmout evropské právo, aniž by o něm mohlo jakkoli rozhodovat. Kvůli tak různorodé ekonomice jako je ta naše, si nemůžeme dovolit být ve stejné pozici jako je Norsko. Ráda bych měla možnost tiše opustit byrokracii evropských institucí, ale mé instinkty mi říkají, že kdybychom odešli teď, vedlo by to k velmi drahým a zdlouhavým následkům.“

Zkušený europoslanec Richard Ashworth ocenil EU za to, že „vytvořila nejdelší období míru a prosperity, které evropský kontinent kdy zažil. Příliš často je tato debata o emocích a ne o faktech. Kampaň za vystoupení nenabídla žádnou spolehlivou alternativu ke členství v EU. Británie bude silnější v Evropské unii a s jejími evropskými kolegy. Proto plně podporuji postoj premiéra zůstat v reformované EU.“

Sajjad Karim, který je europoslancem stejně jako Ashworth již přes 10 let, souhlasil a řekl: „Nemám nejmenší pochyby o tom, že je Velká Británie silnější jako součást Evropské unie. Cameronova dohoda nám zajišťuje zvláštní status a věřím, že zůstat členem EU je v našem nejlepším ekonomickém i bezpečnostním zájmu.“

Celý článek naleznete zde

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.