Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Zprávy z Bruselu
  3. Migrace zítřka: Zachránit Afriku znamená zachránit Evropu

Migrace zítřka: Zachránit Afriku znamená zachránit Evropu

Migrace zítřka: Zachránit Evropu znamená zachránit Afriku

Publikováno: 2.6.2016 , Autor: Kateřina Kuthanová

Dne 25. května se v Evropském parlamentu konala konference na téma „Migrace zítřka: Zachránit Afriku znamená zachránit Evropu“, kterou pořádal Heinz K. Becker, poslanec Evropského parlamentu a člen Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), Rakousko.

Úvodní slovo měl Heinz K. Becker, který představil problematiku tohoto tématu. „Podle expertů na migraci čelíme hrozbě velkého přílivu migrantů z Afriky, a to hlavně ze subsaharské oblasti, která se potýká se spousty problémy. Evropa ale na tento příliv připravená není.“ Becker vybídl k tomu, aby se tento problém začal řešit. Řešení vidí v Marshallově plánu, který se stal modelem k diskuzi o tom, jak můžeme těmto africkým zemím pomoci zajistit ekonomický růst a stabilitu. „Jedná se hlavně o regiony, které jsou znevýhodněné kvůli politice, jelikožse jedná odřívější kolonie. Lidé v nich nemají žádnou budoucnost, spousta jich umírá, protože žijí ve velké chudobě. Právě z těchto oblastí se migrace očekává.“ A pokračuje: „Naším úkolem je řešit situaci přímo v místě vzniku. I když nejsme zodpovědní za lidi, kteří hledají lepší podmínky k životu, je naším úkolem být humánní a pomoci jim. Tím, že jim pomůžeme, zachráníme takéEvropu.“ V Marshallově plánu vidí „symbol pro to začít přemýšlet o tom, jak tento problém řešit. Nevím, jestli může být tento plán uskutečněn, ale musíme se o to pokusit. Vzít ho jako model. Třeba nakonec dojdeme k jinému modelu, který nám pomůže, jsme otevřeni i jiným řešením, ale musíme někde začít.“

První část panelové diskuze byla zaměřena na téma „Migrace: současný stav a vyhlídky“.

Po něm vystoupil Dieter Stiefel, ekonomický historik z Vídeňské univerzity a autor „Marshallova plánu v Rakousku“, který tento plán analyzoval. „Mým úkolem není převést myšlenky Marshallova plánu na Afriku, ale zamyslet se nad tím, jestli by to vůbec bylo možné. K migraci z Afriky dochází kvůli tomu, že se státy rozpadnou, což připomíná situaci po druhé světové válce. Hrozí navrácení se fašismu a radikalizace. Je důležité najít investiční banky, když se totiž zlepší ekonomická situace, dojde i k lepšímu politickému uspořádání.“

Emmy Takahashi z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR): „Žijeme v době, kdy je největší počet migrujících lidí v historii – 4 miliony uprchlíků a více,okolo 2 milionů je migrující z důvodu válečných konfliktů, zvláštně v subsaharské Africe, dále nesmíme zapomenout na lidi, kteří migrují v rámci hranic svého domovského státu, těch je až 10 milionů. Čelíme spoustě konfliktů a násilí.“

Eugenio Ambrosi z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tvrdí, že migrace je nevyhnutelná: „Mít politiku, která zabrání migraci je iluzí – je to jako kdybychom si mysleli, že donutíme lidi přestat cestovat a objevovat, …, důležité je mít lepší migrační politiku, tu, která bude výhodná pro všechny zainteresované strany. Pokud bude migrace dobře řízená, může nás i obohatit – migrace je jevem, který podporuje rozvoj.“ Dále E. Ambrosi kladl důraz na svobodnou vůli člověka: „Je právo každého z nás mít na výběr, kde chceme žít nebo pobývat. My jsme teď také v Bruselu, aniž bychom se tu narodili a nikdo nás k tomu nedonutil. Byla to naše svobodná volba.“ A dodává: „Navíc devastující většina uprchlíků zůstává na jihu nebo v nerozvinutých zemích, není pravda, že jich je tolik, kteří chtějí do Evropy.“

Malin Larsson-Grave z Ekonomického podpůrného úřadu pro otázky azylu (EASO): „Důležitá je vnější strategie, podpořit lokální i mezinárodní autority.“

Druhá část panelové diskuze byla zaměřena na otázku „Jak efektivně pomoci Africe?“.

Carla Montesi z Evropské komise souhlasí s tím, že mobilita lidí je přirozeným jevem a my se nemáme snažit o její zastavení, ale musíme jí umět řídit a snažit se, aby „migrace pracovala pro rozvoj a rozvoj pracoval pro migraci.“ Dále mluvila o tom, co je potřeba v Africe udělat: „Africká populace se v posledních desítkách let zdvojnásobila, je potřeba udržitelného investování, zapojení soukromého sektoru, grantů a strategie, vytvořit nová pracovní místa a zlepšit finanční situaci v Africe.“

Heike Rüttgers z Evropské investiční banky (EIB): „Důležité je jednat s africkými partnery, musíme jim pomoci, stejně tak jako mikropodnikům a venkovským oblastem. Důležitý je hlavně venkovský rozvoj, financování zemědělství, zřídit koordinaci mezi nimi a zefektivnit ji.“

Martin Schmidt z Rakouské hospodářské komory (WKÖ) mluvil o třech důležitých oblastech, na které je potřeba se zaměřit: 1. školení pracovních sil – potřeba vzdělávat africkou populaci, 2. kooperace na projektech – čímž se zajistí zvýšení investic, 3. podpora volného obchodu – která je pro Afriku klíčová.

Závěrem konference Becker vyzval všechny členské státy EU, aby se snažily problém migrace řešit dohromady a navzájem se při tom podporovaly. Důležitá je podle něj i spolupráce Komise s Parlamentem.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.