Mezinárodní humanitární pomoc syrským civilistům musí být výraznější
Publikováno: 23.3.2015 , Autor: Aneta Hájková, kancelář Brusel
Christos Stylianides, komisař Evropské komise pro humanitární pomoc a řešení krizí, se vyjádřil k otázce humanitární pomoci syrským civilistům.
Syrský konflikt, který trvá již pět let, dosud nejeví žádné známky uklidnění. Od počátku krize v roce 2011 bylo více než 11 milionů obyvatel donuceno opustit svůj domov, který se nacházel v oblasti bojů, a zároveň se tyto oběti setkaly s odmítnutím pomoci od sousedních států.
V Sýrii potřebuje humanitární pomoc, 12,2 milionů lidí, z čehož jsou více než polovina děti. Násilí, odmítnutí přístupu do postižených oblastí a správní blokády jsou největšími překážkami pro humanitární pracovníky. Více než 5000 škol bylo zničeno, zabráno či se stalo cílem útoků, což je hrubým porušením mezinárodního humanitárního práva.
Nedostatek zdravotnických potřeb i personálu v Sýrii je značný. Počet úmrtí způsobených chronickým či banálním onemocněním je hrozivý, a je přímým důsledkem dlouhotrvajícího násilí. Panují obavy, že se země ponořila do „temného období“ v oblasti medicíny. Nedostatek zdravotnického personálu se šíří napříč zemí. Některé nemocnice se staly cílem útoků, velký počet lékařů pak byl nucen zemi opustit. Dodávka léků zdaleka neodpovídá potřebám a v zemi nejsou vůbec dostupné porodnické, gynekologické či pediatrické služby.
Syrská krize se dotkla také Evropy. Financování humanitární pomoci je stále obtížnější, protože rozsah potřeb Sýrie roste. Evropská unie pokračuje v podpoře syrských uprchlíků i zemí, se kterými Sýrie sousedí, kam se právě tito syrští uprchlíci uchylují. Evropská unie je jedním z největších dárců finančních prostředků pro Sýrii a přispěla 3,35 miliardami EUR.
Nový pohled
„V Libanonu jsem viděl, že společný postup jednotlivých evropských nástrojů, financování a odborné znalosti z různých oborů EU má pozitivní vliv na život syrských uprchlíků. To ale zdaleka nestačí. Mezinárodní společenství musí zintenzivnit svou podporu. Krize se zatím nechýlí ke svému konci, a proto humanitární dárci, agentury a vlády musí úzce spolupracovat na zachování ochrany a pomoci tam, kde se potřeba humanitární pomoci zvyšuje,“ uvedl Stylianides. Detaily humanitární pomoci a její organizace se budou projednávat na mezinárodní výroční konferenci, která je naplánovaná na konec března v Kuvajtu.
„Musíme se znovu zaměřit na dodávku této pomoci, zajistit co nejlepší využití těchto omezených zdrojů a přejít k dlouhodobějšímu řešení této krize,“ prohlásil Stylianides.
Originální zprávu naleznete zde.