Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Zprávy z Bruselu
  3. Lepší budoucnost pro mladé na západním Balkáně

Lepší budoucnost pro mladé na západním Balkáně

Lepší budoucnost pro mladé na západním Balkáně

Publikováno: 27.6.2016 , Autor: Markéta Kubová

Dne 21. června se v Evropském parlamentu na pozvání slovinských europoslanců France Bogoviče a Tanji Fajon konala konference, jež se snažila posílit vzájemnou spolupráci mezi regiony na západním Balkáně.

Konference se rovněž zúčastnila komisařka Corina Crețu, jež si vzala úvodní slovo. „Dnešní generace je vzdělaná více než kdykoliv předtím. Vyrostla v Evropě, v době otevřených hranic, které jim nabízí příležitosti jako nikdy předtím. A přesto více jak čtyři miliony mladých lidí ze zemí EU je dnes nezaměstnáno. Mnoho z nich je ze zemí západního Balkánu.“ Pokračovala: „Evropská komise zahájila investiční plán pro Evropu, který si klade za cíl zaplnit obrovskou investiční mezeru vyvolanou krizí a který umožní podnikatelskému sektoru vytvořit pracovní místa, která potřebuje. Také díky programu Erasmus+ více jak 3 500 studentů a zaměstnanců ze západního Balkánu dostalo stipendium, které jim umožnilo vycestovat, získat potřebné znalosti a vyvinout nové pracovní perspektivy.“

První panel byl zaměřen na pozitivní agendu, politiku spolupráce mezi evropskými státy a nové příležitosti pro mladé.

Jako první se ujal slova ministr pro mládež a sociální péči v Albánii Blendi Klosi. „Šest západních zemí Balkánu pracuje společně, jdou ruku v ruce do EU; jedná se o historickou spolupráci mezi státy a občanskou společností.“

Darja Bavdaž Kuret, tajemnice ministerstva zahraničních věcí Slovinské republiky: „Více než 60 % mladých lidí z Bosny a Hercegoviny a Srbska je nezaměstnáno. Co pro to můžeme udělat? Vyvíjet pozitivní agendu, podporovat program Erasmus+, šířit informace o pracovních příležitostech pro mladé v Evropě a zrušit vízové povinnosti. Především je ale potřeba, aby se mladí vraceli ze zahraničí zpět a přinášeli své znalosti a zkušenosti do svých zemí.“

Tanja Miščević, vedoucí vyjednávacího týmu pro přistoupení Srbska k EU: „Důležité je vzdělání, investice do inovací a rozvíjející společnost. Oproti roku 2012 jsme zaznamenali první úspěchy ve snížení nezaměstnanosti.“

Ve druhé části programu probíhala diskuze na téma zlepšení pracovních příležitostí v Evropě pro západní Balkán. To zúčastnění viděli především v programu Erasmus+, díky němuž mladí získají praktické zkušenosti za hranicemi a naučí se mezikulturní spolupráci ale také v zavádění nových programů založených na podobném principu jako je program Erasmus+, ale zaměřených spíše na výzkum, vzdělání, sport a kulturu.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.