Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Zprávy z Bruselu
  3. Historická dohoda COP21

Historická dohoda COP21

Publikováno: 17.12.2015 , Autor: Aneta Holečková

Evropský parlament je s dohodou COP21 z Paříže spokojen, ale dodává, že stále musí být mnoho vykonáno v boji proti klimatickým změnám.

Klimatický summit Organizace spojených národů COP 21 skončil a mnozí oslavovali novou „historickou“ dohodu. 195 zemí podepsalo právně závazné dohody o omezení globálního oteplení na hodnotu do dvou stupňů, o postupném odstranění emisí skleníkových plynů v druhé polovině tohoto století a státy také přislíbily zvýšení financování pro boj proti změně klimatu.

Poslanci chválili Pařížský protokol, například místopředsedkyně Evropské lidové strany Françoise Grossetête řekla: „Je to velice důležitý milník, co se týče zmírňování negativních důsledků klimatických změn. Došlo k vynikající mobilizaci celého světa pro společnou věc a konečně svět jednal společně.“ Nicméně dodala, že práce nekončí. „Na tuto dohodu musí navazovat konkrétní opatření a musí být dohlíženo na jejich uplatňování. Evropa již má vysoké nároky na průmysl, tak musíme být opatrní v otázce emisí uhlíku, mějme na paměti, že společné normy musí být aplikovány všude.“

Za stranu Socialistů a demokratů mluvčí Matthias Groote komentoval: „Čím ambicióznější cíle, tím lépe. V EU máme potřebné nástroje pro dosažení těchto cílů. Právě poskytování nástrojů a financí je důležité, aby byl stanovený cíl dosažitelný. „Potřebujeme také opatření, která by omezila emise z mezinárodní letecké a námořní dopravy, jež nejsou zahrnuté v národně stanovených závazcích.“

Předseda liberální skupiny Guy Verhofstadt byl nadšený. „Naším cílem musí být nyní implementace. Hodiny tikají, bude těžké udržet globální oteplování pod dvěma stupni. Všichni bychom měli být hrdi na významnou roli, kterou hraje EU a její instituce. Tato dohoda ukazuje, co mohou země Evropy dokázat, pokud se spojí a mluví jedním hlasem.“

Strana Zelených měla také radost. Yannick Jadot, jejich mluvčí, prohlásil, že to může být nový začátek mezinárodního režimu spolupráce v oblasti změny klimatu a že se ukazuje transformace ekonomik po celém světě. „Závazek omezit zvýšení globální teploty pod hranicí 2 stupňů a úsilí udržet limit 1,5 stupně je průlom, který de facto znamená konec ekonomiky založené na fosilních palivech.“ Dále varoval, že nástroje uvedené v dohodě nejsou dostatečné pro dosažení tohoto teplotního cíle. Důležité je pravidelně a vědecky přezkoumávat úsilí jednotlivých zemí.“ Občanská společnost, místní orgány a podnikatelské prostředí budou hrát zásadní úlohu při nátlaku na národní vlády, aby zvýšili své ambice a aby byl pařížský režim skutečně závazný.

Anne-Marie Mineur, ze skupiny Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice se na dohodu dívala spíše negativně. Uvedla: „Opatření, která byla sjednána, ponechávají příliš velký prostor pro interpretaci. Zejména zmínka o dlouhodobém cíli ‚nulových emisích‘ ponechává prostor pro zachování průmyslu, který využívá fosilních paliv, jak to chtěla Evropská komise.“

„To ponechává možnost velkým podnikům, aby pokračovaly ve svých aktivitách jako doposud. Nejsou povinni zastavit znečišťování, musí jen znečištění kompenzovat. Pokud toto nebude řádně regulováno, může to vést k většímu porušování lidských práv,“ varovala.

Smíšené reakce na dohodu měli aktivisté. Výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo řekl: „Lidská rasa se zapojila do společné věci, ale je otázkou, co nastane po této konferenci. Dohoda z Paříže je jen jednou zastávkou na dlouhé cestě.“ Podle Naidoo je to pokrok, ale přesto je dohoda v určitých ohledech mírná. Naidoo také zdůraznil: „Není prostor pro euforii, vzhledem k životům, které jsou již ztraceny v důsledku dopadů klimatických změn, nebo se nachází nad propastí se stoupající teplotou. Je to čas na okamžitou reakci. Příležitost rychle mizí.“

Sonja Meister, z Friends of the Earth Europe, nebyla dohodou nijak ohromena. Řekla: „Seznam důvodů, proč Pařížská dohoda nedosahuje toho, co je nutné k účinnému boji proti změně klimatu a ochraně zranitelných a chudých lidí na celém světě, je dlouhý. Je to dohoda, která je prospěšná pro znečišťovatele a která umožňuje bohatým zemím zbavit se své zodpovědnosti. Tato dohoda nás zanechala na cestě k oteplení na úrovni tří stupňů a ke globální krizi.

Původní článek naleznete zde.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.