Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Zprávy z Bruselu
  3. Evropský parlament odsoudil evropské sliby Turecku

Evropský parlament odsoudil evropské sliby Turecku

Publikováno: 10.3.2016 , Autor: Lucie Uhlířová

Evropští lídři nastínili hlavní prvky potenciální dohody s tureckým premiérem Ahmetem Davutoğlu na cestě k nové strategii jak překonat uprchlickou krizi. Turecko je uzlový bod vstupu do Evropy. Ta s Tureckem spolupracuje, ačkoli je země kritizována za diskutabilní stav lidských práv.

EU slíbila urychlení distribuce 3 miliard eur jako finanční pomoc pro syrské uprchlíky v Turecku. Brusel také slíbil urychlit uvolnění vízového systému pro Turecko, jehož cílem je zavedení bezvízového cestovaní do konce června 2016. Také se připravuje znovuotevření jednání o tureckém členství v EU.

Manfred Weber, předseda poslaneckého klubu EPP, prohlásil: „Ačkoli je Turecko důležitým partnerem, neznamená to, že turecké vládě dáme nevyplněný šek, zvlášť když vidíme jejich chování vůči médiím. Porušování svobody tisku v Turecku je jednoduše nepřijatelné. Na druhou stranu, nemůžeme přehlížet fakt, že Turecko nabízí úkryt dvěma a půl milionům uprchlíků a mnoho tureckých peněz jde na humanitární pomoc.“

Předseda parlamentní skupiny S&D Gianni Pittella zdůrazňuje, že: „jakákoli dohoda musí být založena na upřímné spolupráci a ne na vyměňování laskavostí. Mluvíme tu o lidských životech a naše jednání musí být založeno na solidaritě s lidmi a mezi zeměmi. Pokud jde o budoucnost Turecka v EU, musí být jasné, že proces přistoupení k EU a zvládání uprchlické krize jsou dvě oddělené otázky. Nedávný vývoj svobody tisku je znepokojivý a musí být otevřeně kritizován.“

Timothy Kirkhope, tiskový mluvčí poslanecké skupiny ECR byl extrémně kritický k návrhům EU a říká: „Je jasné, že je potřeba z Balkánu odejmout nějaké břemeno a potřebujeme Turecko jako velkého partnera, ale ne za každou cenu. Jakékoli předání peněz Turecku musí být postupné a založené na splnění jasných kritérií. Pokud je nesplní, pak by neměli dostat žádné peníze.“

Předseda poslaneckého klubu ALDE, Guy Verhofstadt říká: „Neměli bychom se zaprodat jen proto, že nejsme schopni vyřešit vlastní problémy a přednést efektivní evropské řešení. Přijímáme prázdné sliby a dohodu o vracení uprchlíků do země, která uvězňuje novináře, napadá občanské svobody a má znepokojivou situaci v oblasti lidských práv.“

Předsedkyně skupiny GUE/NGL Gabi Zimmer upozornila na to, že „pokud EU přijme turecký návrh, podkope to práva uprchlíků na mezinárodní ochranu a azyl. Přijímání pouze syrských uprchlíků přímo z Turecka, zatímco ostatní jsou ponecháni svému osudu, porušuje mezinárodní úmluvy. Turecký prezident Erdoğan udělá vše nezbytné, aby se udržel u moci. Toho součástí je nemilosrdné vydírání EU životy nevinných lidí. Fakt, že EU chce urychlit přístupová jednání je pokrytecké a morální sebevražda. EU se stala totálně závislou na Turecku, místo aby byla proaktivní a zasáhla v pravý čas na pomoc uprchlíkům. Turecko není řešení migrační krize, je součást problému.“

Originální článek naleznete zde.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.