Evropská unie vyzývá k zahájení obchodních jednání se zeměmi Transpacifického partnerství, počínaje Novým Zélandem
Publikováno: 6.10.2015 , Autor: Kateřina Bendová
Vzhledem k tomu, že se vyjednávání o TPP blíží ke konci, experti na obchod v Bruselu vyzývají EU, aby obrátila svou pozornost k Asii, a započala obchodní jednání se zeměmi TPP, počínaje Novým Zélandem.
„V asijsko-pacifické oblasti se nachází oblasti, jejichž využití by mohlo přinést částku ve výši 1,5 bilionu eur, což je součet HDP Austrálie, Nového Zélandu a Bruneji,“ řekl Hosuk Lee-Makiyama, ředitel Evropského centra pro mezinárodní politickou ekonomiku (ECIPE) a dodal, že „se jedná o znatelně důležitější oblast a záležitost než je Kanada.“ Oproti Transatlantické obchodní a investiční smlouvě (TTIP), jež opakovaně narazila na překážky, chce TTP pokročit kupředu. V současné době analytici tlačí na představitele EU, aby se zaměřili na jednání se zeměmi TPP.
„V roce 1950, se většina ekonomických činností odehrávala ve středu Atlantiku. Od té doby, se centrum ekonomických činností postupně přesunulo směrem k Asii. Jejímu růstu bylo uměle bráněno válkou, hranicemi a špatnou správou věcí veřejných, nyní se vše navrací do normálu," řekl Lee-Makiyama. „Pokud by někdo nakreslil linii veškeré světové hospodářské aktivity, tak by ústřední bod skončil někde v blízkosti hranic mezi Čínou a Ruskem," dále poznamenal.
Asijský obchod v rámci regionů roste rychle. Od začátku nového tisíciletí došlo k jeho ztrojnásobení mezi 12 zeměmi TPP, zatímco obchod Evropy se zeměmi TPP se snížil o polovinu. „TPP je příliš důležité na to, aby selhalo," dodal Lee-Hakiyama, a upozorňuje, že regionální dohoda se snaží zharmonizovat již existující dohody o volném obchodu mezi zúčastněnými zeměmi, kromě Japonska, jež bylo přizváno, aby posílilo atraktivitu dohody.
Vzhledem k exportní orientaci EU, tento blok 28 zemí nemá jinou možnost než usilovat o paralelní jednání se stávajícími i budoucími členy TPP. Co se týče místa, kde začít, Nový Zéland se zdá ideální. Je řazen jako číslo jedna s ohledem na otevřenost trhu a právní záležitosti. Navzdory tomu, během posledních deseti let obchod mezi EU a Novým Zélandem spíše stagnoval. V současné době se Nový Zéland nachází na 55. příčce v žebříčku importu do EU a 50. příčce exportních zemí EU. Obchod se zbožím činil 7,2 miliardy eur, nebo-li 0,2 % z celkového zahraničního obchodu EU, zatímco evropský trh je pro Nový Zéland teprve druhý v pořadí za australským trhem, těsně následovaný Čínou, USA, Japonskem a Koreou. To dává EU přebytek ve výši 1 miliardy eur.
"Nový Zéland se zhruba 200 miliardami eur v HDP převýšil Peru a Vietnam, což jsou země, s nimiž má EU dohody o volném obchodu," řekl Lee-Makiyama. Představa o volném obchodu s Novým Zélandem dokonce získala podporu od klíčových členských států EU, jako je Německo a Velká Británie.
Důležitost takových dohod spočívá nejen v pohledu na HDP, ale i na spotřebě. Nový Zéland převýšil se svými 77 miliardami eur ve spotřebě Singapur (48 mld. dolarů), Vietnam (69 mld. dolarů) nebo Peru (73 mld. dolarů), což jsou země, s nimiž EU již podepsalo dohodu o volném obchodu.