Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Zprávy z Bruselu
  3. Evropská komise navrhuje změny ohledně Frontexu

Evropská komise navrhuje změny ohledně Frontexu

Publikováno: 18.12.2015 , Autor: Aneta Holečková

Evropská komise předložila plány na změny ohledně Frontexu (evropská agentura pro ochranu hranic), které se týkají pomoci členským státům s vypořádáním se s přílivem uprchlíků.

Vzhledem k pokračující uprchlické krizi, teroristickým hrozbám a výzvám k zrušení Schengenu se evropští politici snaží nalézt efektivní způsoby, jak spravovat vnější a vnitřní hranice Evropy. Evropská komise 16. prosince představila své plány na zavedení evropské pohraniční a pobřežní stráže a systematické kontroly pro všechny lidi, kteří vstupují do Schengenského prostoru i kteří jej opouštějí.

Evropské pohraniční i pobřežní stráž budou zdroje navýšeny dvojnásobně. Cílem je zaměstnat 1 000 stálých zaměstnanců do roku 2020. Styční úředníci budou nasazováni v členských státech, aby posoudili rizika, a agentura bude mít možnost provádět společné operace se zeměmi třetího světa, včetně operací na jejich území.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmersmans vysvětlil, že evropská pohraniční a pobřežní stráž bude k dispozici pro všechny členské státy, které budou i nadále vykonávat každodenní správu hranic. „Systém je navržen tím způsobem, aby umožnil řešit problémy v reálném čase. Zlepší se kolektivní schopnost efektivně řešit krizové situace v případě tlaku na vnějších hranicích.“

Komisař Dimitris Avramopoulos zabývající se evropskou migrační politikou, vnitřními záležitostmi a občanstvím dodal, že současné migrační a bezpečnostní problémy neznají hranic a vyžadují komplexní přístup. Agentura Frontex byla omezena podporou členských států při správě vnějších hranic, to by se mělo změnit. „Tvoříme systém, který umožňuje řízení našich vnějších hranic, navrácení ilegálních přistěhovalců, náš azylový systém bude řádně fungovat pro ty, kteří jej potřebují, a bude posílena kontrola na vnějších hranicích EU.“

Místopředseda Evropské lidové strany Esteban Gonzáles Pons řekl: „Musíme být připraveni na záchranu lidských životů, ale také na záchranu existence schengenského prostoru. Jsou-li vnější hranice propustné, vnitřní hranice budou obnoveny. Bezpečnost vnějších hranice je důležitá pro existenci Schengenu i EU.“

Místopředsedkyně skupiny Socialistů a demokratů Tanja Fajon komentovala: „Tento společný přístup pro řízení vnějších hranic je pozitivní. Nicméně je důležité vědět, jak bude fungovat v praxi, zejména v otázkách národní suverenity a financování. Ačkoli existuje spousta návrhů na řešení krize, chybí u nich ale detaily a způsob implementace.“

Předseda skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Gyu Vernhofstadt vyzval vedoucí představitele EU, aby podpořili plány ohledně nové agentury. „Bez ní by Schengen skončil a předávání uprchlíků mezi členskými státy by pokračovalo. Země, které jsou proti evropské hranici a pobřežní stráži by neměly být součástí Schengenu.“

Nicméně jiné skupiny nereagovaly tak příznivě na oznámení Komise. Timothy Kirkhope, ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů, podotkl, že jsou státy v EU, které nejsou schopny ochránit své hranice, a proto by měly požádat o pomoc. Pokud to v současné době nečiní, důsledky pociťuje celá Evropská unie. Tyto země nemohou nadále ignorovat nabídky pomoci. Potřebujeme agenturu Frontex, které bude schopna pomáhat těmto zemím v nouzi. Tato agentura by měla mít dobrovolně sdílené prostředky, kterých by mohlo být kdykoli využito. Pokud země nedostatečně kontroluje své hranice a odmítá požádat o pomoc, pak bychom jí měli nabídnout možnost volby: využít pomoc agentury Frontex, nebo zbytek EU v rámci svých práv přijme opatření na ochranu svých vnitřních hranic.“

Britský europoslanec dodal: „EU má pravidla, ale příliš často vidíme, že země jimi opovrhují. Z těchto případů jsou vyvozeny ale pouze nepatrné důsledky. Komisi byla předána svrchovanost, je tedy otázkou, proč neuplatní pravidla, jež má?“

Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice odmítla tento balíček, Malin Björk řekla: „Je naprosto nepřijatelné, abychom uzavřeli své hranice na vrcholu uprchlické krize.“ Podle jejího názoru, EU v zásadě umožňuje členským státům spolupracovat se zeměmi třetího světa, aby zabránili lidem uprchnout ze země sužované válkou.“

Její kolegyně Kostas Chrysogonos zdůraznila, že přistěhovalectví a uprchlictví nesmí být řešeno pouze na hranicích, ale i ve zdrojových zemích. Zde musí EU sehrát důležitou roli při zajišťování míru a stability a vytvářet podmínky pro přežití a prosperitu.“

Původní článek naleznete zde.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.