Budoucnost Evropy
Publikováno: 17.3.2014 , Autor: kancelář Brusel, Bc.Iva Hladíková
Záměrem Evropské unie je učinit v příštích několika letech pokrok v oblasti svobody, bezpečnosti a práva.
Vyřešení otázek týkajících se občanských práv, azylu a bezpečnosti občanů mají dopomoci k otevřené, prosperující a bezpečné Evropě.
Vytvoření Evropského prostoru spravedlnosti představuje hlavní účel Lisabonské smlouvy. V posledních pěti letech bylo dosaženo několika úspěchů, mezi něž patří např. lepší přístup ke spravedlnosti a zajištění práva na spravedlivý proces.
Mezi nedořešené problémy na které je dle Unie potřeba se zaměřit patří:
- zajištění nezbytných nástrojů, které by fungovaly v každém členském státě a pomohly by tak k reálnému naplňování evropských práv
- zjednodušení současné legislativy
- zlepšení důvěry mezi soudními systémy členských států EU
Evropská unie také usiluje o užší spolupráci při řešení migrace, azylu a bezpečnosti. K Unijním prioritám patří:
- Lepší využití příležitostí souvisejících s migrací, a to zejména při vyrovnávání se s problémem stárnutí populace či klesající pracovní síly v Evropě.
- Snížení nelegálního přistěhovalectví prostřednictvím příslušných kroků vůči zaměstnavatelům, kteří nelegální pracovníky zaměstnávají.
- Efektivnější vyřizování žádostí o azyl. V budoucnu je vize společného vyřizování žádostí v době nouze.
- Zajištění otevřené a bezpečné Evropy díky spolupráci orgánů řešících problémy jako je počítačová kriminalita, obchodování s lidmi či terorismus. Snahy tak mohou zahrnovat společné vzdělávací programy a lepší sdílení informací.
Výše zmíněné priority nastíněné Evropskou komisí budou projednávány Evropským parlamentem a Evropskou radou v červnu letošního roku. Finální verze priorit by měla být známa v prosinci.
Původní článek naleznete zde.