Automatická výměna dat o daňových rozhodnutích
Publikováno: 9.10.2015 , Autor: Kateřina Bendová
Členské státy Evropské unie v úterý 6. října podpořily automatickou výměnu dat o daňových rozhodnutích za účelem boje proti daňovým únikům. Ministři financí se dohodli na zasedání v Lucemburku o tom, že od 1. ledna 2017 budou muset všechny členské státy EU sdílet dopředu informace o přeshraničních daňových rozhodnutích a dohodách o ceně. „Dnešní dohoda znamená konec obskurních daňových dohod mezi společnostmi a orgány, které mohou usnadnit daňové zneužití," řekl po jednání komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a celní unie, Pierre Moscovici.
Tato směrnice bude mít zpětnou působnost od 1. ledna 2012. Dohody, které byly uzavřeny nebo obnoveny v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013, budou muset být nahlášeny za předpokladu, že vzešly v platnost do 1. ledna 2014.
„Komise bude moci vytvořit bezpečný centrální seznam, kam budou ukládány informace. Tento seznam bude přístupný všem členským státům a Evropské komisi," vysvětlila v prohlášení Rada ministrů. Lucemburský ministr financí Pierre Gramegna, který předsedal zasedání, řekl na tiskové konferenci, že jde o „široký konsensus". Gramegna také poznamenal, že dohoda Rady přichází jen den poté, co Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předložila návrhy na toto téma do zemí G20. „Evropa vysílá silný signál, co se týče transparentnosti v daňové oblasti," dodal Gramegna.
Směrnice o automatické výměně dat byla navržena Evropskou komisí v březnu, jako reakce na skandál „Lux Leaks“. „Rozhodnutí Rady jen sedm měsíců po původním návrhu znamená krok kupředu v našem úsilí o pokrok v koordinaci a harmonizaci daní," uvedl předseda Evropské komise Jean- Claude Juncker. „"Současný systém daní je nespravedlivý a nesplňuje účel," dodal Juncker, který byl ministerským předsedou v období, kdy Lucembursko vydalo rozhodnutí o daních, které je v současné době předmětem vyšetřování.
Podrobnosti směrnice musejí být dokončeny do konce tohoto roku. Některé aspekty nebyly zatím rozhodnuty, například jak se společnosti budou muset hlásit podle jednotlivých zemí. Moscovici prohlásil o tom, zda dodržovat pravidla OECD pro výměnu mezi vládami, nebo jít dál v transparentnosti, že: „Tato záležitost není ani zdaleka uzavřena a debata bude pokračovat.“ "Musíme se zaměřit na silnou poptávku po transparentnosti, aniž bychom nepostihovali evropské společnosti," dodal Moscovici.