Americké a britské univerzity jsou na předních místech světového žebříčku
Publikováno: 25.9.2014 , Autor: kancelář Brusel, Michal Bouška
Americké a britské univerzity i nadále dominují v globálních žebříčcích. Nejlepší fakulta v kontinentálním členském státě EU, je až na 24. místě
Výsledky byly v úterý publikované v Londýně firmou QS, které hodnotilo celkem 3000 univerzit po celém světě.
„Pro vydání 2014/15, se čerpalo z téměř 63.700 odpovědi od akademiků na celém světě, tyto odpovědi byly shromažďovány v průběhu tří let," poznamenává QS.
Na prvním místě v nejlepší 100, se již po třetí rok v řadě umístil Massachusetts Institute of Technology (MIT).
V těsném závěsu je na druhém místě Univerzita Cambridge ve Velké Británii a Imperial College v Londýně, následující je na třetím místě Harvardská univerzita z USA.
10 nejlepších univerzit je založeno buď v USA, nebo ve Velké Británii.
V top 20 s výjimkou dvou švýcarských univerzit a jedné univerzity v Kanadě, jsou zde pouze Američané a Britové.
Francie má nejlepší univerzitu v kontinentální Evropě
Nejlepší univerzitou z hlediska členských států EU je se sídlem v Paříži École Normale Supérieure, která se umístila na místě číslo 24.
Byla založena v roce 1794 a řadí se na první místo ve Francii a v celé kontinentální Evropě. Mezi absolventy jsou i Henri Bergson, Jean-Paul Sartre, Michel Foucault, Louis Pasteur, Paul Langevin a Laurent Schwartz.
Francie také hostí druhou nejlepší univerzitu kontinentální Evropy, Ecole Polytechnique, která je na 35 místě.
Dánska Univerzita of Copenhagen (45), je na třetím místě v kontinentální Evropě a za ní následuje německá Ruprecht-Karls-Universität v Heidelbergu (49).
Německo také hostí některé z nejhorších univerzit v EU v QS žebříčku 400.
Německá Universität Jena je umístěna na místě 397, následuje Christian-Albrechts-Universität zu Kiel na 396 místě a Universität Regensburg na 395 místě.
Žebříček 400 hodnotí podle ukazatele pořadí, které je založeno na výzkumu, výuce, zaměstnatelnosti a internacionalizace.
Metodika zahrnuje pověst univerzity, pověst zaměstnavatele, schopnosti studenta, mezinárodní studentské poměry a mezinárodní poměry zaměstnanců.
Původní článek naleznete zde