Bc. Vasilina Krasičenko, Masarykova univerzita: 1.5.-31.7.2014
Publikováno: 4.8.2014 , Autor: kancelář Brusel, Vasilina Krasičenko
Studuji navazující magisterský obor Podniková ekonomika a management na Ekonomicko-správní fakultě a bakalářský obor Obchodně-právní studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Na stejné univerzitě jsem absolvovala bakalářský obor Evropská hospodářská, správní a kulturní studia, což je důvod, proč jsem se hlásila na stáž na Zastoupení do Bruselu.
Před odjezdem do Bruselu. Stáž na Stálém zastoupení Jihočeského a Královéhradeckého kraje jsem absolvovala od začátku května 2014 do konce července 2014 v rámci programu Erasmus stáž. Žádosti o přiznání stipendia od univerzity bylo vyhověno a měla jsem tak finanční podporu na celou dobu pobytu v Bruselu (jednalo se o jednorázovou částku vyplacenou před odjezdem). Komunikace jak s fakultou (ESF), tak s Centrem zahraničních studií probíhala rychle, nicméně byrokracie je mnohem značnější než u studijního pobytu Erasmus. Na konci každého měsíce jsem odesílala na CZS průběžné hodnocení stáže, přibližně na půl A4.
V kanceláři pracuje delegát Zastoupení (Mgr. René Příhoda) a dále tu jsou 2-3 stážisti. Atmosféra je komorní, a o to osobnější. K dispozici je centrální počítat, stážisti jinak pro práci využívají své notebooky. Výhodou je také možnost využívání kuchyně, která je součástí kanceláře a je plně vybavená.
Jednou z hlavní náplně stáže bylo monitorování a následný překlad zpráv z angličtiny do češtiny a vkládání na internetové stránky Zastoupení pro zainteresované subjekty (témata se měla zaměřovat jak na regionální politiku, Českou republiku, tak na všeobecné dění v EU). Dostatečný prostor byl také na kreativitu, návrhy a nápady, které mohly být po konzultaci s delegátem realizovány.
V týdnu jsem navštěvovala 1-3 konference konané v evropských institucích. Témata se nemusela týkat studovaného oboru. Z konference jsem poté sestavovala zápis, který jsem vkládala na internetové stránky Zastoupení, aby tak informace o průběhu konferencí byly přístupné zainteresovaným subjektům z krajů. Kromě témat konferencí bylo také zajímavé samotné místo konání, v rámci čehož jsem navštívila instituce jako je Evropský parlament, Evropská komise, Výbor regionů, Evropský hospodářský a sociální výbor, apod. Právě díky těmto konferencím jsem pronikla do fungování jednotlivých evropských institucí a nacházela se v centru řešení všech aktuálních společenských i ekonomických otázek Evropské unie, což považuji za jeden z největších přínosů mého pobytu zde.
V rámci stáže jsem tvořila 12 stránkový newsletter o činnosti Zastoupení v Bruselu a o proběhlých akcích spojených se Zastoupením. Naučila jsem se pracovat s programem pro tvorbu časopisů (Microsoft Publisher) a osvojila si potřebné dovednosti spojené s psaním článků, grafickou úpravou a obecnou tvorbou časopisu.
Zastoupení v průběhu roku organizuje kulturní akce prezentující oba kraje, prezentující subjekty kraje (např. Nemocnici České Budějovice), účastní se veletrhů cestovního ruchu atd. Což mi dalo možnost nahlédnout a podílet se na organizaci a spoluorganizaci podobných akcí. Účastnila jsem se spoluorganizace největší kulturní události prezentující českou kulturu v Belgii, Czech Street Party, a nabytých zkušeností ze spolupráce se Stálým zastoupením České republiky při Evropské unii v rámci této akce si moc cením. Své prezentační, jazykové a komunikační schopnosti jsem si procvičila například během Dne otevřených dveří evropských institucí, kdy naše Zastoupení prezentovalo ve Výboru regionů Jihočeský a Královéhradecký kraj.
Ke konci stáže jsem měla možnost zaškolovat nově příchozí stážisty a v době nepřítomnosti delegáta jsem přebírala zodpovědnost za jejich práci, díky čemuž jsem si procvičila vedení týmu v praxi.
Závěrečná práce je součástí absolvování stáže. Jedná se o cca 10 stránkovou seminární práci na zvolené téma podle zaměření stážisty nebo podle užitečnosti pro Zastoupení (má práce se týkala zmapování možností spolupráce mezi ruskou oblastí Sverdlovsk a Jihočeským krajem). Práci je možné pravidelně konzultovat s delegátem, který dává zpětnou vazbu.
Summa summarum. Absolvování stáže na Zastoupení mě posunulo jak osobnostně, tak pracovně. Získala jsem náhled do fungování evropských institucí v Bruselu, měla možnost účastnit se konferencí o aktuálních evropských otázkách a o nejnovějších výsledcích ekonomické, sociální a kulturní interregionální i mezinárodní spolupráce. Osvojila si dovednosti pro tvorbu newsletteru, měla možnost vést tým a spoluorganizovat kulturní akce pořádané českými zastoupeními v Bruselu. K osobnostímu rozvoji přispěly možnosti osobních setkání a rozhovorů jak s českými, tak zahraničními diplomaty a delegáty v rámci networkingu na konferencích a dalších společenských událostech.