Lepší využívání příležitostí financování ze strany EU pro turismus a ekonomiku cestovního ruchu
Publikováno: 5.2.2016 , Autor: Veronika Říhová
Dne 29. ledna 2016 se v budově zastoupení regionu Toskánsko v Bruselu uskutečnil tematický seminář, který se věnoval příležitostem nabízející finanční nástroje EU ve prospěch turismu a ekonomiky cestovního ruchu. Seminář se věnoval tématu, jak zlepšit přístup k financování malých a středních podniků v oblasti cestovního ruchu a využití více investic, které jsou nezbytné k posílení konkurenceschopnosti cestovního ruchu EU.
Úvodního slova se ujala Cristina Nunez, koordinátorka networkingu pro udržitelný a konkurensechopný cestovní ruch, která celý seminář moderovala. Představila obecenstvu všechny panelisty, témata, kterým se budou věnovat a dále přenechala slovo Carlu Corazzovi z Generálního ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky. Ten účastníky seznámil s aktuálním tématem a zároveň je pozval k dalšímu semináři na téma cestovního ruchu, který by se měl konat 5. dubna 2016.
Program konference byl rozdělen do dvou panelů. První část byla věnována možnostem financování pomocí EU uvnitř regionu. Cílem prvního panelu bylo nabídnout přehled čtyř hlavních fondů ESIF (Evropské strukturální a investiční fondy) použitelných pro cestovní ruch. Jako první se slova ujal Colin Wolfe z Generálního ředitelství pro regionální a městskou politiku. Wolfe řekl pár slov k turismu, jako takovému: „Cestovní ruch není jen sektor, je to vše, co nás obklopuje, kultura, příroda, sport aj.“ Podle Wolfa je velmi důležité hledání nových inovací a užívání moderní technologie. Budoucnost je o inovacích.
Po krátkém úvodu pana Wolfa, si vzal slovo Vincent Caron z Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování, který se věnoval tématu maximalizace investic v oblasti cestovního ruchu a tím představil jeden z prvních fondů – ESF (Evropský sociální fond). Hlavním posláním tohoto fondu je snižování nezaměstnanosti, podpora sociálního začleňování osob a rovných příležitostí na trhu práce a lidských zdrojů. ESF je klíčovým finančním nástrojem na podporu strategie Evropa 2020 zaměřený na zlepšení života občanů Evropské unie tím, že jim dá příležitost zlepšit své dovednosti a zlepší jejich vyhlídky zaměstnání.
Poté Caron zmínil ESF ve spojení s oblastí cestovního ruchu. ESF může poskytovat nepřímou podporu tohoto odvětví prostřednictvím spolufinancování, které má vliv na situaci v oblasti zaměstnanosti a úroveň odborných kvalifikací. Nakonec uvedl několik příkladů států, které již ESF využívají. V Polsku například Evropský sociální fond podporuje pracovní stáže v oblasti cestovního ruchu, stavebnictví, IT, elektroniky, dopravy a gastronomie. Ve Španělsku pak fond podporuje školení pro odborníky v oblasti cestovního ruchu a je zaměřen na uchazeče o zaměstnání.
Další panelista Noev Nivelin, koordinátor programu Horizont 2020, z Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova, zmínil další z fondů a tím byl EAFRD (Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova). Představil hlavní výsledky, které podpora z fondu EAFRD v letech 2007-2013 přinesla, například celkový objem investic pro venkovský cestovní ruch byl 2,27 miliónů euro a celkový objem investic z agroturismu se rovnal 4,2 miliónů euro. Pár slov řekl také k podpoře venkovského cestovního ruchu v období 2014-2020. Podpora se týká zejména zemědělců a jejich členů domácnosti, lesnictví, venkovských nezemědělských mikro a malých podniků a fyzických osob ve venkovských oblastech. Na konci svého projevu všechny srdečně pozval na seminář, který se bude konat v květnu 2016.
Dále se slova ujala Dora Barreira Ramos z Generálního ředitelství pro námořní záležitosti a rybolov. Ta se věnovala využití rybolovu pro cestovní ruch. Představila další z několika fondů, ENRF (Evropský námořní a rybářský fond) zaměřující se na lidi a komunity závislé na rybolovu. Fond zvyšuje dostupnost finančních prostředků nebo financuje projekty, které zlepšují kvalitu života v evropských pobřežních oblastech a jejichž prostřednictvím jsou vytvářeny nové pracovní příležitosti. Pomáhá rybářům a celému sektoru v přechodu k udržitelnému rybolovu a podporuje pobřežní komunity v diverzifikaci jejich ekonomik. Dále seznámila účastníky s pesca-turismem, což je druh cestovního ruchu, kde profesionální rybáři na svých lodích uvítají určitý počet turistů a pomohou jim objevit svět rybaření a jiné rekreační aktivity. Nakonec také nezapomněla zmínit pár příkladů: „Divaria“ - podpora tradičního rybolovu v západním Řecku nebo „Pays d'Auray“ - návštěva farmy ústřic, měkkýšů a korýšů.
Další část se věnovala fondům, jako takovým a konkrétním regionům. Jako první vystoupila a prezentovala svůj region Katie Cavell ze zastoupení Cornwallu v Bruselu. Na začátek uvedla pár základních informací o oblasti a cestovním ruchu, kdy Cornwall ročně navštíví zhruba 4,5 miliónů turistů. Poté poukázala na strategie ESIF, mezi které patří budoucnost ekonomiky, podmínky pro růst a růst pro podnikání. Co se týče podpory podnikání, hlavním cílem je přilákat nové investory, připojení místních podniků a vývoj nových produktů, postupů a služeb. Také nezapomněla uvést konkrétní příklady projektů, například Higher Skills, který využil pomoci ESF v hodnotě 20 milionů liber, Growth Hub - 6,5 miliónů liber z ERDF nebo Digital Infrastructure - 16,2 miliónů liber také z ERDF.
Poté přišel na řadu region Valencie, který reprezentovala Isabel Fernández Salomón. Valencii ročně navštíví až 23 miliónů návštěvníků a je také podporována ESF s cílem udržovat vysokou úroveň cestovního ruchu. Dále poukázala na důležitost dostatečného školení nezaměstnaných a možnosti celoživotního vzdělání. Zdokonalování dovedností a schopností pracovníků či ekologické vzdělávání zde hraje velmi důležitou roli.
V druhém panelu se panelisté věnovali investicím na téma: „Jak maximalizovat investice v oblasti cestovního ruchu prostřednictvím použití jiných programů EU, které zlepší regionální strategii.“ V této diskusi si první vzal slovo Eric Philippart z Generálního ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky. Na začátek uvedl 11 Evropských programů, mezi které zahrnul například Fond soudržnosti, Horizont 2020 (Výzkum a inovace), Evropský sociální fond, Erasmus+ a jiné. Následně se vyjádřil k přímému a nepřímému financování, kdy do přímého financování zařazujeme granty a do nepřímého přístup k financím. Představil také program COSME – program pro malé a střední podniky a jeho projekty, Tastes of Trappits a Loci Iacobi.
I v této části byl prezentován konkrétní region, a to Kréta. Kréta je jednou z uznávaných turistických destinací, která posiluje svou pozici se silným růstovým trendem příjezdů a přenocování. Základním cílem by měla být nabídka inovativních, diverzifikovaných a kvalitních produktů cestovního ruchu, které prodlouží turistickou sezónu, zvýší ekonomický přínos nejen pro pobřežní oblasti, ale také pro celý vnitrozemní region a přilákají nové specializované trhy.
Nakonec semináře Cristina Nunez všechny srdečně pozvala na další semináře, které se budou týkat již konkrétních aktivit v oblasti cestovního ruchu.