Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Europoslanci
  3. Zprávy europoslanců
  4. Tomáš Zdechovský: Češi si evropskému ombudsmanovi málo stěžují. Největší stěžovatelé jsou Španělé

Tomáš Zdechovský: Češi si evropskému ombudsmanovi málo stěžují. Největší stěžovatelé jsou Španělé

Publikováno: 15.10.2014 , Autor: kancelář Brusel

Brusel/Praha – Úřad evropského ombudsmana pomohl za minulý rok okolo dvaceti třem tisícům lidí z Evropské unie, z České republiky obdržel dvacet devět stížností, z nichž tři se začaly okamžitě vyšetřovat.

Podíl stížností z České republiky je poměrně malý (29), nicméně srovnatelný počet stížností mají například podobně velké země jako Slovensko (31) nebo Rakousko (38). Největší počet stížností za minulý rok potom má Španělsko (416). Podle Lisabonské smlouvy a Listiny základních práv EU má každý občan Evropské unie možnost se k evropskému ombudsmanovi obrátit.

„Mezi nejdůležitější předměty zájmu tohoto úřadu patří transparentnost, etické otázky a účast občanů na rozhodovacích procesech Evropské unie. Nejvíce stížností je podáváno v souvislosti s transparentností některých orgánů Evropské unie. Jedná se o dvacet až třicet procent všech podaných stížností,“ komentuje europoslanec Tomáš Zdechovský.

K nejčastějším přečinům v oblasti transparentnosti patří především znemožnění přístupu k dokumentům a informacím, jednání za zavřenými dveřmi nebo neprůhledné způsoby jmenování členů do skupin odborníků Evropské unie.

 V případech stížností Čechů postupoval ombudsman smírčím způsobem

Řízení Evropského veřejného ochránce práv probíhají neveřejně, kvůli ochraně osobních údajů stěžovatelů. Zveřejněná je pouze národnost stěžovatele a úřad, vůči kterému byla vznesena stížnost.

Evropský veřejný ochránce práv v případech stížností občanů České republiky postupoval především smírčím způsobem. Ve dvou případech stačila pouze telefonická upozornění, jež vedla k nápravě. V jedné situaci byla českým občanem obviněna unijní instituce (Rada Evropské unie), která ho prý nespravedlivě nejmenovala členem zkušební komise Evropského úřadu pro výběr personálu. Stěžovatel požadoval omluvu za neposkytnutí dostatečného vysvětlení při jeho zamítnutí a za neobjektivní posuzování jeho osoby při výběrovém řízení. Rada nakonec na základě stížnosti svoji chybu uznala a stěžovateli se omluvila.

O instituci

Pozici evropského veřejného ochránce práv zastává od září 2013 Emily O´Reillyová. Navazuje na práci svých předchůdců Nikiforose Diamandourose a Jacoba Södermana. Jakub Söderman jako první zastával funkci evropského veřejného ochránce práv mezi roky 1995 - 2003, kdy tento úřad ukotvil ve struktuře evropského politického života a vznikajícího evropského občanství po přijetí Maastrichtské smlouvy před dvaceti lety.

 

Eva Fruhwirtová

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.