Zvláštní péče o mládež
Publikováno: 13.3.2014 , Autor: kancelář Brusel, Michaela Svobodová
Dvoudenní zasedání na téma péče o děti a mladistvé se konalo ve dnech 10. a 11. března 2014 a bylo prvním mezinárodním mítinkem od loňského září.
Hlavním cílem prvního dne bylo seznámit se s rozdílnou legislativou jednotlivých zemí a od přítomných zástupců tak získat nové zkušenosti a vědomosti v oblasti péče o děti a mladistvé.
Jako první vystoupil Jos Stercx zastupující Knowledge Center Social Europe. „Knowledge Center Social Europe je pomocníkem při vytváření Evropské legislativy přístupné pro neziskový sektor ve Vlámsku,“ uvedl Stercx. Poté představil spolupráci Evropské Unie v otázce pomoci dětem. „Společnou misí je vytvářet blahobyt, bohatství a stabilitu na mezinárodním trhu.“ dodal Stercx.
Po krátké přestávce byli přítomní vyzváni k představení legislativy a systému péče o mladé v jejich zemi. První se ujal slova Job Tanis, nizozemský ministr Zdravotnictví a sportu. „V Nizozemí jsou čtyři miliony mladých lidí pod 18 let, největším problémem je velké množství mladých v dětských domovech a rostoucí náklady na péči o mládež,“ uvedl Tanis. V Nizozemí pracuje příliš mnoho rozdílných organizací, a to na státní i regionální úrovni, díky tomu je systém péče velmi nepřehledný. Ministerstvo se snaží vytvořit jednu zaštiťující organizaci, která by nahradila velké množství dosavadních.
O představení francouzské péče o děti a mladistvé se postarala Marie Chabrolle, zástupkyně francouzského Ministerstva spravedlnosti. Ve Francii je velmi důležitá ochrana dětí a prevence ochrany dětí. Francouzské oblasti tzv. departement, pracují s pomocí dobrovolníků a neziskových organizací, ti sbírají informace o škole a rodině a kontrolují jejich činnost. Soudce poté rozhoduje o přidělení dítěte ze sociální péče do rodiny na základě poznatků sociálních pracovníků.
„Ve Švédsku jsou školy městské, ne státní, je zde velká snaha o decentralizaci. Problémy s drogami a alkohol máme asi jako ve všech zemích, sociální pracovníci se u nás snaží pracovat co nejvíce s rodinami a méně v úřadech. V naší zemi nejsou regiony v legislativě zakořeněné, existují státní organizace a pod nimi lokální, tedy městské a samozřejmě také soukromé organizace. Ty pracují se školami, pořádají setkání a snaží se podporovat vzdělání, protože, pokud je dítě ve škole úspěšné, má větší šanci uplatnit se v budoucím životě,“dodala Frida Jonasson.
Druhý den se představil nejdříve Rudy de Cock z Alliance for investic in Children, jejímž cílem je podporovat děti, soustředit se na zkvalitnění legislativy týkající se jejich ochrany, bojovat s chudobou a podporovat blahobyt. Členy aliance jsou různé mezinárodní organizace, např. ENSA (Evropská síť sociálních orgánů), coface (Svaz rodinných organizací v EU), evropská kancelář Unicef, ESN (Síť evropských studentů) a další.
Poté byli přítomní vyzváni k neformální debatě na téma praxe v jednotlivých zemích a organizacích při podporování dětí a mladistvých.
Na závěr se zástupci domluvili na další spolupráci a potvrdili svou účast na dalších konferencích a přednáškách týkajících se dětské problematiky.