Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Zelená energetická unie: Splnění cílů ochrany klimatu

Zelená energetická unie: Splnění cílů ochrany klimatu

Publikováno: 15.6.2015 , Autor: Adéla Cihlářová, kancelář Brusel

Strana Zelených/Evropská svobodná aliance uspořádala dne 26. května 2015 konferenci na téma A Green Energy Union to meet our Climate objectives. Účastníci konference diskutovali o otázkách Energetické unie a o ekonomice energetického přechodu.

Úvodní řečí účastníky přivítala Rebecca Harms, spolupředsedkyně Zelených/Evropské svobodné aliance. V prvé řadě zmínila kritiku proti postupu současné Komise, která se nevyhnula jak předsedovi EK Junckrovi, tak i místopředsedovi Komise Šefčovičovi. „Jak teď můžeme stavět energetickou unii bez jasných priorit?“ Jádro věci je dle ní obnovitelná energie, což je dlouhodobou ideou zelených strategií. „Otázka zní, jak překonat velký technologický risk. Příští rok to bude už 30 let od havárie v Černobylu. Vidíme nové projekty, ale pořád se nepřišlo na to, jak nejlépe nahradit jadernou energii.“ Dodala, že za udržením této energie v EU se skrývá velká diskuze a velké lobby. Komise dle ní kráčí zpět ke starému energetickému mixu.

Pravdou je, že na nás začíná více doléhat otázka klimatické změny, protože bez Obnovitelné energetické strategie nikdo nebude schopný se s budoucností vypořádat. Proč se tak soustředíme na uhlí? Proč jdeme zpět?

Energetická politika patří k prioritám současné Komise a jedná se o velmi ambiciózní projekt. Klíčovou roli v něm hraje: výzkum a inovace, zabezpečení a důvěra, dekarbonizace ekonomiky a vnitřní trh. Do roku 2020 by mělo dojít ke sjednocení nadnárodních politik, jejichž cílem je vytvoření jednotného energetického trhu. „Některé státy mají dobré strategie, ale některé nemají nic. Jak chtějí dosáhnout cílů 2020?“, dodal Mechthild Woersdoerfer, ředitel sekce pro energetickou politiku, generální ředitelství EK.

První panel diskuze byl zaměřen na aktuální problémy energetické spolupráce a klimatických změn. „Beze změn nebude možné se vypořádat s budoucností, musíme proto klást důraz na efektivitu a obnovitelnost,“ pronesl Dirk Vansintjan, zástupce společnosti REScoon, která se zabývá zdroji obnovitelné energie. Představil čísla, jak se obnovitelná energie v současnosti procentuálně podílí na veškeré energii a jak tomu bude v následujících letech. V roce 2020 se bude podílet 27 %, v roce 2030 již 45 %. Doplnil, že je třeba stále redukovat emise CO₂ k nule. Dochází k velkému rozvoji větrných elektráren, je třeba finančně podporovat jejich vznik i fungování.

Jean-Pierre Kempeneers, vedoucí úřadu pro evropské záležitosti společnosti Phillips, se věnoval konceptu energetické produktivity. Ožehavou otázkou jsou pracovní místa. Mělo by dojít k postupné regulaci a přesunu pracovních míst z fosilních oborů. Nejedná se přitom o malé číslo, například v roce 2014 bylo v této sekci asi 7,7 milionů zaměstnanců.

Ve druhém panelu se více hovořilo o budování stabilního regulačního rámce a ekonomice energetického přechodu. Svůj pohled na věc představili také investoři, kteří ji hodnotí jako riskantní strategii. José Lopez-Tafall Bascuñana ze společnosti pro obnovitelnou energii ACCIONA k tomu poznamenal: „Pro její úspěch je potřebná výkonná institucionální správa, především silná vláda.“ K dalším fungujícím opatřením by mohl patřit také skutečně otevřený energetický trh a nová finanční podpora, která by posílila investice do nových energií. Otázkou je také lepší spolupráce a participace měst, tomu ale zatím brání nastavená pravidla. Měla by se také omezit propagace konvenční energie a dojít k vytvoření nového schématu podpory, méně závislého na konzumentech.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.