Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Zavedení ekologických vozidel do veřejné dopravy: Doporučení pro EU a národní rozhodovací orgány

Zavedení ekologických vozidel do veřejné dopravy: Doporučení pro EU a národní rozhodovací orgány

Publikováno: 3.6.2015 , Autor: Lenka Dostálová, kancelář Brusel

V budově stálého zastoupení Dolního Saska v Bruselu se konal workshop tříletého projektu Clean fleets, který vznikl v září 2012. Tento projekt pomáhá veřejným orgánům a provozovatelům vozových parků se směrnicemi pro koupi a využívání vozidel, která neznečišťují životní prostředí a jejich popularizací.

Úvodního slova se ujal Simon Clement zastupující projekt ICLEI, jež se stal koordinátorem projektu Clean fleets. Podle jeho názoru nebyla ekologická vozidla v Evropě doposud dostatečně zpopularizována a veřejnost má o nich malé povědomí. Doporučil tedy větší propagaci těchto dopravních prostředků v Evropě, zejména zdůraznit jejich výhody a vliv na ovzduší do budoucna. Ekologické dopravní prostředky nemusí sloužit pouze jednotlivcům, ale lze je také využít také v městské hromadné dopravě „Evropa má velký potenciál pro tvorbu trhu s alternativními dopravními prostředky“, uvedl Clement ve své řeči. Jeho cílem je rozšířit ekologická vozidla v co největší možné míře, a pomoci tak ke zlepšení stavu životního prostředí a zvýšení zájmu občanů velkých měst o čistotu prostředí, ve kterém žijí.

Rychlý vývoj nových technologií a využívání alternativ v oblasti dopravních prostředků umožňuje lidem stále větší výběr. Je proto důležité zaměřit se správným směrem. Ekologická vozidla mají potenciál zasloužit se o snížení hluku, emisí oxidu uhličitého, energie a vypouštění škodlivých látek do ovzduší.

Partnerskými městy pro projekt Clean fleets se staly Brémy, Londýn, Rotterdam a Stockholm. Každé z měst řeší v současné době jiné problémy, které se diskutovaly v závěrečné diskuzi. V Brémách je to potíž se soukromými vozidly občanů, která jsou často stará, ekologicky nevhodná a nesplňují evropské standardy. Ve Stockholmu zase řeší hustotu dopravy a chtějí se zasadit o snížení počtu všech motorových vozidel ve městě a začít více využívat k dopravě po městě alternativní prostředky, mimo ekologických vozidel například také kola.

Ve většině evropských měst je jedním z největších problémů znečištění ovzduší emisemi. Řešení by mělo být mimo jiné zajištěno tak, že vozidla, jež nebudou ohleduplná k životnímu prostředí, už nebudou do budoucna vyráběna.

Zástupci všech partnerských měst se v závěru shodli na tom, že ačkoli byla nalezena správná cesta, pro zlepšení kvality životního prostředí v souvislosti se zavedením ekologických vozidel bude třeba dlouhodobějšího úsilí.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.