Workshop: nová právní úprava vztahujících se k ESÚS
Publikováno: 1.7.2014 , Autor: kancelář Brusel, Pavla Nejedlá
Ve čtvrtek 26. 6. 2014 odpoledne se ve Výboru regionů konal workshop s názvem „Zavádění nových právních úprav vztahujících se k ESÚS“ za účasti zástupců ESÚS a zástupců z členských států EU.
ESÚS (Evropská uskupení pro územní spolupráci) jsou uskupení, jejichž obecným cílem je poskytovat rámec pro existující i nově vzniklé projekty či programy a tím usnadňovat a podporovat přeshraniční, mezinárodní a meziregionální spolupráci.
Workshop zahájil úvodním slovem pan Herwig Van Staa, předseda parlamentu Tyrolska a hlavní koordinátor platformy ESÚS, který účastníky workshopu seznámil s přehledem o aktuálním stavu ESÚS a poukázal na to, že ESÚS hrají významnou roli v evropské politice soudržnosti.
Workshop byl rozdělen na 2 pracovní části. Kulatý stůl 1: Zavádění nových právních úprav o ESÚS a kulatý stůl 2: Zavádění zvláštních ustanovení politiky soudržnosti týkající se ESÚS. Oba dva kulaté stoly uvedl pan Dirk Peters z Generálního ředitelství pro regionální a městskou politiku, EK a poté byli zástupci vnitrostátních orgánů členských států EU a zástupci ESÚS vyzváni k veřejné diskuzi o daném tématu.
Během prvního kulatého stolu byly probírány změny, jež přineslo nařízení (EU) č. 1302/2013, které nahradilo nařízení (ES) č. 1082/2006 o ESÚS. Toto nařízení bylo přijato dne 17. prosince 2013 a vstoupilo v platnost dne 22. června 2014. Tematické oblasti diskuze byly: povinnosti členských států EU týkající se ESÚS, členství ESÚS, registrace, schvalovací proces a rozhodné právo. ESÚS by si totiž nově měly určit, zda se budou řídit soukromým či veřejným právem. Nicméně dle dotazníku, který byl zainteresovaným stranám rozeslán před zahájením workshopu, vyplynulo, že žádná ze zúčastněných zemí nové právní úpravy o ESÚS zatím nepřijala. Nebyly uvedeny žádné konkrétní příklady o krocích, které by ulehčily proces autorizace nových ESÚS a které by učinily tento proces více transparentním. Nejvíce vnímaným problémem v zavádění nového nařízení o ESÚS byly považovány rozdíly v národních administrativách jednotlivých členských států EU.
Během druhého kulatého stolu byla probrána zvláštní ustanovení politiky soudržnosti týkající se ESÚS. Byly představeny cíle ESÚS, kterými jsou usnadňování a podpora přeshraniční, mezinárodní a meziregionální spolupráce pro posílení ekonomiky EU, sociální a teritoriální soudržnosti a k překonávání překážek vnitřního trhu. Dále bylo na programu představení speciálních operačních programů teritoriální spolupráce v rámci jednoho, ale i několika ESÚS, které by využily možnosti čerpání finanční podpory od EU. Pro období let 2014-2020 byla totiž v rámci nové politiky soudržnosti zavedena série inovačních nástrojů s cílem posílit strategický rozměr evropských strukturálních a investičních fondů.
Zasedání bylo po celou dobu vysíláno on-line přes webstreaming, tweeter a facebook.