Workshop: Boj proti proprietárnímu uzamčení v ICT oblasti
Publikováno: 10.7.2014 , Autor: kancelář Brusel, Pavla Nejedlá
V pondělí 7. července proběhl v budově sídla Evropské komise workshop o otevřených standardech za účelem snížení proprietárního uzamčení veřejnoprávních subjektů na ICT dodavatelích.
Otevřené standardy jsou nevyhnutelné pro interoperabilitu různých softwarových aplikací a možnosti jejich výběru na základě kvality. Osvobozují od závislosti dat, ale také od závislosti na konkrétním dodavateli softwaru. Právě to je to, co potřebují vlády, firmy, organizace a jednotliví uživatelé informačních a komunikačních technologií (ICT) ke snadnější a nezávislé práci.
Workshop zahájila úvodním slovem Sigrid Johannisse, z poradního kabinetu vice-předsedkyně Evropské komise Neelie Kroes pro Digitální Agendu, která stručně představila politický kontext, do kterého se veřejnoprávní subjekty budou muset adaptovat v následujících letech. „Ve výhledu několika let budou digitální technologie hrát stále větší roli v každodenním chodu jak velkých organizací, tak menších a středních institucí. Je proto zásadní, aby se veřejnoprávní subjekty nedostaly do závislostní smyčky na jednom ICT dodavateli“. Paní Johannisse dále představila nejdůležitější akce, které byly na evropské úrovni provedeny pro podpoření otevřených standardů týkajících se ICT produktů a služeb.
Dále vystoupil Thomas Reibe, z generálního ředitelství Evropské komise pro informační společnost a média, který představil projekt, na kterém dané generální ředitelství v současné době pracuje, aby bylo umožněno evropským veřejnoprávním subjektům společně vytvořit otevřený ICT systém skrz lepší využití otevřených standardů. Jedná se o softwarový projekt Joinup, jehož výstupem je vytvoření webových stránek pod stejným názvem, které budou fungovat jako jednotná databáze interoperabilních řešení pro veřejnou správu, jenž bude veřejně přístupná. Webová stránka Joinup je již v provozu, nicméně prochází dalším vývojem. „Joinup mimo databázi interoperabilních řešení dále poskytuje nástroje pro propagaci interoperability v EU a představuje společnou pracovní platformu pro subjekty zainteresované v interoperabilitě nalezené skrz otevřené standardy.“ V současné době je do projektu Joinup zapojeno již 42 partnerů z 11členských zemí EU.
Během dalšího sezení vystoupil Rigo Wenning, právní poradce W3C (World Wide Web Consorcium), který rozvedl definici otevřených standardů: „Otevřené standardy jsou populární a každý o nich mluví. Ale jaká jsou kritéria, která tvoří standardy otevřenými?“ Jeho prezentace doručila publiku užitečné rady v orientaci o otevřených standardech a představila důvody jejich důležitosti v současné internetové době.
Na workshopu vystoupili i další mluvčí, odborníci pohybující se v ICT oblasti, kteří prezentovali své názory o otevřených standardech a o riziku proprietárního uzamčení, tedy závislosti zákazníka na jednom ICT dodavateli. Po každém projevu byl čas na otevřenou diskuzi, takže se mluvčí setkali s bezprostřední reakcí publika a docházelo tak k bohatým výměnám názorů a myšlenek, k čemuž přesně má workshop sloužit.
Jednalo se o první workshop v sérii plánovaných akcí na téma interoperabilita, otevřené standardy a boj proti proprietárnímu uzamčení v ICT. Do prosince 2014 by se měly uskutečnit další dva workshopy, na kterých by měly být prezentovány konkrétnější výstupy Joinup projektu a probíhat další plodná výměna a sdílení vhodných praktik interoperability veřejnoprávních subjektů.