Český ekonomický workshop v Bruselu
Publikováno: 24.2.2014 , Autor: kancelář Brusel, Bc.Iva Hladíková
V pátek 21. února se v Evropské komisi konal workshop na téma hnací mechanismy růstu vztahující se na Českou republiku.
Jako první vystoupil se svou prezentací Milan Lisický, ekonom a člen oddělení ECFIN v rámci Evropské komise. V průběhu své řeči, Lisický upozornil na statistické údaje týkající se ČR. HDP na obyvatele v ČR dosahovalo v roce 2012 dle údajů Eurostatu 72,5 % průměru skupiny EU-15. V rámci všech 28 členských států si Česká republika nejlépe vede v zaměstnanosti v high-tech výrobě (4. místo), ale např. v publikování odborných knih je ČR až na 21. místě, přičemž evropský průměr vydávaných odborných publikací je 10 % (průměr ČR je okolo 5 %). Zajímavým poznatkem byla i informace, že Česká republika zaostává v rámci Unie v oblasti řízení státu. V kvalitě institucí a politické stability se sice umístila na sedmém místě, ale v oblasti důvěry lidu ve vládu a v politické strany se umístila na 20. místě a v rámci korupce až na 21. místě ze všech členských států.
Nejen Lisický, ale i další přednášející zdůraznili problém expanze vysokoškolského vzdělání. Přičemž Česká republika, vždycky byla zejména výrobní zemí, o čemž svědčí i fakt, že „pokud si zadáte do Google česká ekonomika, vyjede vám obrázek s výrobou auta,“ poznamenal Lisický. Nabízí se tak otázka, zda přibývající vysokoškoláci naleznou uplatnění v budoucím životě, resp. zdali je současná struktura pro budoucí ekonomiku ČR žádoucí?
Vladimír Tomšík, vice-guvernér České národní banky, ve svém projevu rovněž komentoval vzdělávání v ČR, přičemž je toho názoru, že struktura a kvalita středních a vysokých škol je velmi důležitá, ovšem cílem je lepší vzdělání a ne další a další tituly. Dle Tomšíka je tak potřeba vypořádat se se strukturou vzdělávání, ale je nutno čelit i demografickým výzvám a růstu české ekonomiky, kdy současná produktivita na hodinu v České republice koresponduje s produktivitou Německa v letech 1980 nebo s USA v letech 1970. Růst produktivity (výkon za hodinu) je tedy klíčem pro úspěšnou budoucí konvergenci.
Martin Tlapa, náměstek státního tajemníka pro Evropské záležitosti se ve své prezentaci věnoval současným klíčovým výzvám, kterým musí Česká republika čelit. Mezi jmenované patří např. stabilizace a obnovení důvěry v politiku, stabilizace makroekonomických podmínek, dlouhodobá udržitelnost veřejných financí, prevence cyklické nezaměstnanosti, zlepšení pracovní výkonnosti, zlepšení struktury vzdělávání, příprava ČR pro přijetí eura, silná pozice v globální ekonomice, atd.
V průběhu workshopu promluvil na téma jak stimulovat dlouhodobý růst i Jan Švejnar, profesor na Columbia University a bývalý kandidát na prezidenta ČR. Dle Švejnara se mezi ingredience rychlého růstu řadí: zlepšení fungování veřejných fondů, zvýšení atraktivnosti českého trhu pro zahraniční, ale i domácí investory, zjednodušení výběru daní a snížení zdanění práce, zlepšení kvality vzdělávání, investování do infrastruktury atd.
V průběhu konference vystoupili i další významní ekonomové, jako např. Masanori Yoshida, člen Mezinárodního měnového fondu nebo Jens-Christian Høj, členka OECD. Na závěr konference Servaas Deroose, který řídil workshop, poděkoval všem prezentujícím a hostům za účast a byl poskytnut prostor pro dotazy publika.
Fotogalerie
Dokumenty ke stažení
JPG | Český ekonomický workshop v Bruselu | 1MB |