Visegrádská čtyřka pro bezpečnější data
Publikováno: 22.6.2015 , Autor: Radek Gábler, kancelář Brusel
Dne 28. května se na Stálém zastoupení Slovenské republiky při EU v Bruselu konala akce s názvem „Visegrádská čtyřka pro bezpečnější data“ s podtitulem „Podíl států V4 na výzkumu a inovacích v oblasti datové bezpečnosti“.
Úvodního slova se ujal Radoslav Repa ze Stálého zastoupení Slovenské republiky při EU. Ten zdůraznil důležitost tématu pro budování jednotného digitálního trhu a také pro zaměstnanost a konkurenceschopnost ekonomiky.
První panel se zaměřil na vytváření bezpečného prostředí v Evropě a hlavně zemích V4. Úvodní vystupující, profesor András Pataricza z Budapešťské univerzity, řekl: „IT je v současnosti páteří naší ekonomiky a proto má zvýšenou zranitelnost. Je tedy potřeba vynaložit více úsilí a prostředků do ochrany této sítě.“ Dále také uvedl, že budoucnost je v počítačových cloudech, které přinášejí největší užitek při sdílení a přenosu dat, ovšem může u nich být problém se zabezpečením připojení. V současnosti také pořád klesá cena „skladové kapacity“ a cena přenesu jednoho Terabytu je nejlevnější v historii. Důležitou součástí péče o IT prostředí je také vzdělávání a pravidelná péče o IT strukturu. Dalším vystupujícím byl Ladislav Hudec, profesor z Fakulty informatiky a informační technologie v Bratislavě. Ten přiblížil současnou podobu vzdělávání mladých IT pracovníků a budoucí výzvy, které je potřeba při výuce reflektovat.
Ve druhém panelu se již prezentovali zástupci společností ze zemí V4, kteří pracují v oblasti řešení ochrany dat pro obyvatele a obchodní subjekty. Adam Baneth z maďarské společnosti Whiteshield zde představil koncept „etického hackování“, tedy způsob kdy se hacker pokusí prolomit ochranu nějakého subjektu na jeho vlastní objednávku a zjistit tak jeho slabiny. „Útoky hackerů ročně způsobí škody v objemu 400 mld. $ a denně je ukraden cca 1 milion dat. Velkými problémy jsou dnes úniky databází z různých serverů, kde se lidé přihlašují pod stejným heslem, které mají k emailu, elektronickému bankovnictví apod.,“ uvedl Baneth. Dalším problémem je „iluze bezpečnosti“ kdy jsou lidé nebo společnosti profesionálně elektronicky napadeni a nevědí o tom. Žijí tak v domnění, že je vše v pořádku a nevědomky mohou být pomocníky při napadení dalších subjektů. Stejnou tematikou se zabýval také Juraj Malcho ze slovenské společnosti ESET, která se zabývá tvorbou antivirových programů. Ten se nechal slyšet, že společnost ESET vidí v současnosti největší výzvu v překonání problému s levnými a nezabezpečenými routery koncových uživatelů, aniž by se jim zablokovaly vyhledávané stránky a odkazy.
Závěrečný panel probíhal diskuzní formou mezi významnými odborníky z oboru IT ve státech V4. Tuto debatu moderoval Ondrej Sočuvka ze společnosti Google, současného lídra na poli vyhledávacích služeb. Dalšími účastníky byli například Václav Jirovský, vedoucí fakulty Bezpečnostních technologií na ČVUT, István Erényi, digitální lídr pověřený maďarskou vládou ke správě a ochraně internetového připojení, Viorel Peca z Evropské komise - generálního ředitelství CONNECT, který se zabývá Jednotným digitálním trhem. V této debatě zazněla důležitá témata, o kterých se konference dosud nezmiňovala, jako otázky: „Kdo vlastní data na internetu? Je nová EU agenda o Jednotném digitálním trhu dostatečná v oblasti ochrany dat?“
Závěrečné slovo si za pořadatele vzal Radoslav Repa, který poděkoval všem účastníkům konference za jejich příspěvky. Připomenul také důležitost větších investic do prostředků IT vzdělávání na školách a univerzitách v zemích V4, protože ty jsou ve velké spoustě případů nositeli inovací.