Turecko: politicko-ekonomický vývoj a budoucnost celní unie
Publikováno: 9.10.2016 , Autor: Patrick Zamlar
Dne 7. 10. v budově CEPS (Centrum pro Evropská politická studia), turecký ministr hospodářství, H. E. Nihat Zeybekci, hovořil o několika aktuálních tématech ve vztahu Turecka k EU.
Svůj proslov začal poznámkou, že Turecko je zemí, která čeká na členství v EU nejdéle v historii. Turecko však, ještě více než členství, chce splňovat a mít evropský standard ve vztahu jeho země k EU. Pokud tyto standardy Turecko splní (podobně jako Švýcarsko a Norsko, kteří nejsou členy EU, ale mají mnoho výhodných dohod a smluv), bude to dostačující výsledek. I kdyby Turecko neobdrželo členství v EU, tak má touhu být členem evropské rodiny.
Dále mluvil o tom, jak nevýhodné jsou některé smlouvy EU pro Turecko. Konkrétní případ dal na tom, když země jako Mexiko, které je mimo EU, podepíše smlouvu o volném obchodu s EU, bude mít zároveň volný přístup na turecký trh (jelikož existuje smlouva o volném obchodu EU s Tureckem), kdežto opačně to nefunguje a Turecko tak volný přístup k mexickému trhu mít nebude. Tím pádem by zde měla být snaha zahrnout Turecko do rozhodovacího procesu.
Ještě větší hrozbou je však pro Turecko TTIP, plánovaná smlouva o volném obchodu mezi EU a USA. Pokud se podepíše, USA si užijí všechny možnosti Turecka, ale opačně to nepůjde, Turci nebudou do USA dodávat zboží zadarmo, tudíž pro ně je to velká nevýhoda.
Pan ministr se vyjádřil i k hojně diskutovanému tématu Brexitu. Výsledek hlasování označil za svobodnou vůli lidu dané země a dodal, že jakmile Británie odejde z EU, Turecko s ní uzavře dohodu o volném obchodu.
Z publika přišly na pana ministra i dotazy ohledně nedávného puče, který se v jeho zemi konal. Pan ministr řekl, že se během puče nacházel v parlamentu a byl i s jeho kolegy zaměřován automatickými zbraněmi a střílelo se na ně.
V neposlední řadě pak ještě mluvil o síle a stabilitě turecké ekonomiky, když řekl, že Turecko je 18. největší ekonomika světa (člen G20), a zatímco jinde jsou krize (války, cena ropy), tak v Turecku je stabilita, a proto je to jedna z nejvhodnějších zemí pro investice.
Řeč přišla i na uprchlickou krizi, kdy pan ministr prohlásil, že Turecko před uprchlíky své dveře nezavírá, jelikož je více jak deset tisíc let místem, kde se střetává mnoho civilizací. Dodal však, že musíme zlepšit situaci uprchlíků v jejich zemích, jinak vždy budou hledat cestu do Turecka a Evropy. Je nemožné postavit mezi námi a jejich zeměmi zdi, musíme jim pomoci v místě konfliktu.
Pan ministr tedy během svého proslovu shrnul mnoho témat. Mluvil nejen o vztazích mezi EU a Tureckem, ale představil i postoje jeho země k mnoha aktuálním problémům.