Služby umožňující čelit klimatickým změnám
Publikováno: 10.11.2015 , Autor: Aneta Holečková
Dne 5. listopadu Generální ředitelství pro mezinárodní rozvoj a spolupráci (DG DEVCO) uspořádalo krátkou konferenci ohledně služeb, které umožňují lépe se připravit na projevy klimatických změn v rozvojových zemích.
Globální rámec pro klimatické služby (Global Framework for Climate Services) spolupracuje se zeměmi ACP (Afrika, Karibik a Pacifik) na iniciativě ohledně klimatických služeb, protože právě Afrika musí čelit mnoha výzvám a hrozbám. Na základě deklarace z Addis Abeby ze září 2012 umožňuje africkým institucím lepší přístup k informacím a technologiím v otázkách monitoringu, předpovídání a projekcí klimatu. Spolu s africkými státy vytváří strategii v oblasti rizikového managementu, zejména se zaměřením na specifika a zranitelnost malých ostrovních rozvojových států. Dále spolupracují na rozvíjení klimatického servisu na kontinentální, regionální a národní úrovni. Tato iniciativa se snaží harmonizovat projekty týkající se klimatických změn v Asii. Výsledkem by mělo být poskytování servisu v oblasti počasí a klimatu pro udržitelný rozvoj a pro možnosti adaptace a boje proti klimatické změně. Nedílnou součástí této iniciativy je zavedení systému včasného varování.
Klimatické služby pro malé ostrovní rozvojové státy představil Salesa Nihmei ze Sekretariátu pro pacifický regionální environmentální program. Tento program pracuje již 40 let a je to v pacifickém regionu jedna z ústředních agentur zabývající se biodiverzitou, klimatickou změnou, odpadním hospodářstvím a environmentálním monitoringem a vládnutím. Tyto malé ostrovní státy jsou vystaveny extrémním jevům, například tropickým cyklonám. Proto se agentura zabývá sezónními předpověďmi meteorologických jevů a informuje komunity o možnosti krátkodobé adaptace. Veškerá data a informace jsou pak využita pro možnost zavedení systému včasného varování. Mezi tyto systémy patří například včasné varování před požáry nebo klimaticko-hydrologickými jevy.
Pacifický regionální environmentální program si je podle S. Nihmeije vědom důležitosti těchto služeb nejen pro rozhodovací proces místních autorit, ale také pro místní komunity. Nová partnerství s neziskovými organizacemi, médii a spolupráce se sociálními médii umožňuje lepší zapojení komunit v ochraně majetku a vlastních životů.