Slavnostní zahájení výstavy z cyklu „Tempus Fugit: Pro život kostelů Broumovska“
Publikováno: 5.12.2014 , Autor: kancelář Brusel
Výstavu pořádalo Zastoupení Královéhradeckého a Jihočeského kraje při EU ve spolupráci s ŘKF Broumov, sdružením Omnium a Slovenskou katolickou misií v Bruselu.
Před zahájením vernisáže výstavy „Tempus Fugit: Pro život kostelů Broumovska“ proběhla mše v českém jazyce, kterou vedl děkan broumovského děkanství Martin Lanži společně s Jaroslavem Hanzlíkem, správcem Slovenské katolické misie v Bruselu.
Po skončení mše byla oficiálně zahájena vernisáž delegátem zastoupení Královéhradeckého a Jihočeského kraje Reném Příhodou, který poděkoval všem příchozím za účast, Slovenské katolické misii v Bruselu za spoluúčast na uspořádání této výstavy a přivítal velvyslance České republiky v Bruselu Jaroslava Kurfürsta a poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského, kteří převzali nad touto výstavou záštitu. Za pořadatele výstavy převzal záštitu Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje.
Na vernisáži výstavy Jaroslav Kurfürst uvedl: „Považuji za velmi záslužné, že tato výstava o architektonicky unikátních barokních kostelech, které se nacházejí v jednom z nejkrásnějších koutů naší země, může být vystavena zde v Bruselu. Snad i to přispěje k nalezení zdrojů na jejich postupnou rekonstrukci.“
Poté se slova chopil Tomáš Zdechovský: „Broumovské kostely neopakovatelným způsobem přibližují dobu z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století. Jejich výstavba byla zprostředkována těmi nejlepšími architekty své doby a byla by nesmírná škoda a velká ostuda, kdybychom tyto stavby nechaly svému osudu. Broumovsko mi během let velmi přirostlo k srdci. Je to místo, kam často jezdím na výlety do skal, mám tam mnoho přátel a tamní obyvatele jsem si velmi oblíbil. Mít možnost se podílet na kulturní a duchovní obnově Broumovska je pro mě velkou poctou, a proto jsem s radostí přebral záštitu nad touto událostí.“
Na závěr vystoupil děkan Martin Lanži, iniciátor celé této výstavy, který poděkoval za účast všem příchozím a uvedl celý projekt: „Brusel je již 11. místem, kde se daná výstava koná. Procestovala již například Německo, Slovensko a z kraje příštího roku ji budou moci shlédnout v Paříži. Jsme vděčni, že se tu výstava může konat a děkujeme všem, kteří na tyto památky přispějí finančním darem“. Následně návštěvníci shlédli výstavu, která nabízela pohled na malebné kostely, doplněné vždy detailní fotografií neutěšeného stavu v jakém se daná památka nachází.
Výstava je věnována ohroženým barokním kostelům na Broumovsku, které pochází z dílny Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferů. Kostely tzv. „broumovské skupiny kostelů“ byly na území klášterního panství postaveny podle plánů nejlepších architektů své doby, Kryštofa Dientzenhofera (mj. kostel sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze) a jeho syna Kiliána Ignáce v poměrně krátkém časovém rozmezí mezi léty 1709 – 1743.
Celá akce je charitativní záležitostí a slouží k upozornění na problém chátrajících kostelů a k vybrání financí na jejich opravu. Pro přispění na obnovu kostelů můžete využít bankovní účet 20036-1180703399/0800, Česká spořitelna a.s., pob. Broumov. Finanční prostředky budou využity výhradně na obnovu kostelů v regionu Broumovska, zejména v rámci projektu Pro život kostelů Broumovska.
Více informací k výstavě naleznete na: http://omniumos.cz/zivot-kostelu.html