Setkání zástupců EUSDR
Publikováno: 23.2.2016 , Autor: Lucie Uhlířová
Dne 12. února proběhla na půdě Stálého zastoupení Slovenské republiky v Bruselu schůze zástupců Evropské komise a šestnácti členských států a regionů patřících do EU Strategie pro Dunajský Region (EUSDR).
Nejprve se slova ujal Matthias Holzner, který zhodnotil předchozí předsednictví jedné z německých spolkových zemí, Bádenska-Württemberska. Zhodnotil také každoroční fórum, kde proběhlo 36 výstav ze všech částí Dunajského regionu, 31 workshopů a prezentací, 79 různých setkání, nebo schůze Řídících skupin několika prioritních oblastí. Jako ponaučení pro další předsednické země a regiony Holzner vyzdvihl důležitost interaktivního přístupu, potřebu zúžit téma každoročního fóra a vytvořit více networkingových příležitostí.
Jako další vystoupil Ladislav Šimko, prezentující předsednický program Slovenska pro rok 2016. V rámci Dunajské strategie si Slovensko vytyčilo 2 základní témata, kterým se chce věnovat. Prvním je podpora konkurenceschopnosti, inovací a rozvoje znalostí společnosti Dunajského regionu, kdy je potřeba zvýšit investice do rozvoje a inovací a posílit spolupráci mezi výzkumnými institucemi a podniky s důrazem na předávání znalostí a technologií. Druhým tématem je vodohospodářství s důrazem na předvídatelné a nepředvídatelné přírodní výzvy. Zde je pozornost soustředěna především na ochranu vodních zdrojů, efektivní hospodaření s vodními zdroji (zajištění zásobování pitné vody, čištění odpadních vod, kanalizační systémy), vytvoření opatření vzhledem ke klimatickým změnám nebo podpora zavádění nových technologií ve vodohospodářství.
Poté slovo převzala Lubica Pitlova, která mluvila o prioritní oblasti rozvoje znalostí společnosti. Jejím hlavním cílem je zvýšit efektivitu investic do rozvoje a inovací skrze vytvoření sítě fondů, která by zvýšila počet projektů o 20% do roku 2020, či o 20% zvýšit studentskou mobilitu mezi zeměmi Dunajského regionu. Dále zmínila hlavní projekty, které spadají pod tuto prioritní oblast, např. DRIF (Fond pro rozvoj a inovace), DREAM (Výzkum a řízení řeky Dunaj), nebo HINO (Vliv nanotechnologií na zdraví). Nakonec zmínila klíčové aktivity v rámci této oblasti, kterým se chce Slovensko během svého předsednictví věnovat. Jde například o podporu vývoje aktuálních projektů spojených s výzkumem a inovacemi, přípravu vytvoření sítě fondů, zaměřených na lepší koordinaci dostupných finančních zdrojů a podporu společných projektů a iniciativ, které zahrnují spolupráci vzdělávacích a výzkumných institucí v rámci Dunajského regionu.
Další promluvila Andrea Vranovská, která se zaměřila na další prioritní oblast, a to obnovení a udržení kvality vody. Hlavním cílem je vytvoření instrumentů, které by detekovaly oblasti s nedostatkem vody a zavedení účinných opatření, která by těmto problémům předcházela. Poté se věnovala úspěchům, kterých bylo v této oblasti dosaženo a nakonec plánům pro rok 2016.
Jako poslední se slova ujala Janeta Toma z Danube Strategy Point (DSP), což je koordinační orgán EUSDR. Mezi jejich hlavní cíle pro rok 2016 patří například vylepšení internetových stránek jednotlivých prioritních oblastí a jejich sladění, vytvoření mediální kampaně o úspěších EUSDR, vývoj monitorovacích a vyhodnocovacích instrumentů, rozvoj mezivládní spolupráce nebo podpora nadnárodní iniciativy Evropského sociálního fondu.