Seminář na téma „Dědictví Pekingské akční platformy“
Publikováno: 22.10.2015 , Autor: Aneta Křičková
Ve středu dne 20. října se na počest 20. výročí Pekingské akční platformy uskutečnil seminář, který spolupořádala Nadace pro evropská progresivní studia (FEPS). Počínaje tímto seminářem došlo k položení základů k zahájení politické diskuse o rovnosti žen a mužů v současné době, ale také ke kritické sebereflexi feministického hnutí.
Pekingská akční platforma byla přijata v roce 1995 na 4. světové konferenci o ženách. Tento dokument zavazuje státy, které se k němu přihlásily, k dodržování stanovených cílů jako jsou dosažení rovnoprávného postavení žen a mužů. Platforma, jež je rozdělena do šesti kapitol, vymezuje 12 tzv. kritických oblastí, v nichž se soustřeďují překážky bránící zlepšení postavení žen. Jedná se například o témata jako je chudoba, přístup ke vzdělání, zdraví či násilí. Členské státy OSN v této souvislosti odevzdávají Ekonomické komisi OSN pro Evropu (UNECE) periodické zprávy (v intervalu jednou za pět let) o plnění Pekingské akční platformy. Tuto úmluvu mnozí považují za zásadní politický přelom při vytváření ženských hnutí a neziskových organizací. Zároveň se také jednalo o zřetelný politický impuls v oblasti prosazování rovnosti pohlaví.
Nicméně dle hlavních mluvčích semináře se zdá, že 20 let po vydání platformy, tedy v roce 2015, tento proces ztratil svou propojenost s kořeny feministického hnutí. Řada přednášejících tak vyjádřila frustraci z pomalých, nevyvážených a omezených úspěchů dosažených od jejího vydání v roce 1995. Tento fakt potvrzuje i zpráva Evropského parlamentu, ve které se uvádí, že důvodem neúplného plnění platformy je nedostatek politické vůle. Další příčinou tohoto vývoje je, dle názoru přednášejících, nedostatečná informovanost o Pekingské akční platformě mezi současnou mladou generací feministek. Cílem jejich iniciativy je proto poukázat na to, jak tato nová generace feministek postupně marginalizovala prosazování Pekingské úmluvy v EU v oblasti rovnosti mužů a žen. Hlavním prioritou by tudíž mělo být usilování skrze různé iniciativy o více inkluzivní politický přístup. Úkolem současné generace feministek, ale i samotných političek by proto mělo být posílení dialogu za účelem naplnění dědictví Pekingské akční platformy. V této souvislosti zde na semináři Zita Gurmai, předsedkyně Strany evropských socialistů (PES), na závěr semináře citovala slavný výrok Hilary Clintonové: „Lidská práva jsou práva žen a práva žen jsou lidskými právy.“ A zároveň varovala předtím, aby se z tohoto vyjádření nestalo pouhé prázdné moto. Pekingská úmluva bezpochyby patří mezi významný dokument, který nese svůj historický odkaz, jenž může přispět k naplnění rovnosti pohlaví.