Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Prevence sebevražd

Prevence sebevražd

Publikováno: 23.12.2014 , Autor: kancelář Brusel, Petra Rothová

V úterý 12. prosince se v Bruselu konala konference organizace Euregenas – Evropské regiony v akci proti sebevraždám s názvem Prevence sebevražd: Od regionálních potřeb k evropskému řešení.

Úvodního slova se ujala profesorka Ella Arensman, předsedkyně Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd.

Poté hovořila Monika Ditta Tóth z univerzity v Bukurešti a z organizace Joint Action on Mental Health and Wellbeing. Organizace má partnery v devíti zemích Evropské unie a věnuje se prevenci a léčbě deprese a prevenci sebevražd. Nesleduje jen pozitivní ale i negativní výsledky, snaží se v tomto ohledu o objektivitu. Organizace se podílí na tvorbě národních akčních plánů na prevenci sebevražd a vydávají manuály a příručky určené pro různé vrstvy obyvatel a pracovníků. Nezájem o prevenci z klientovy perspektivy vysvětlují nedostatkem informací a tím, že si často nemusí být vědomi toho, že trpí depresí.

Následovala otázka:

Jaké materiály vydáváte? A na světové nebo evropské úrovni?

Materiály vydáváme především pro profesionály a jsou určené pro celý svět.

Jako další hovořila projektová manažerka Euregenas Sara Carbone. Každých 40 vteřin zemře v důsledku sebevraždy člověk, je to druhá nejčastější příčina úmrtí mezi lidmi od 15 do 29 let. Euregenas identifikuje a sbírá dobré praktiky, analyzuje potřeby a poté vydává manuály na prevenci navazující na tyto poznatky. Momentálně vyvíjí i e-mental péči. Spolupracuje s mnoha evropskými státy. Účastník prevence je každý, kdo by mohl být nějak ovlivněn. Spolupracují se zákonodárci, psychology a neziskovými organizacemi. Spustili také projekt Online knihovny, kde je k dispozici vědecká literatura a dobré praktiky k tomuto tématu.

Následovala otázka:

Byli jste ve svých manuálech a školeních konzistentní ve všech zemích?

Ne, reflektovali jsme prostředí jednotlivých států.

Poté vystoupila Marjolijn van den Berg z Vlámské agentury pro zdraví a péči, která se snaží o redukci sebevražd a zajištění lepší prevence. Je nutné do tohoto oboru investovat. Marjolijn zdůraznila, že osoba s rizikem sebevraždy se musí zapojit dobrovolně, nikdo ji nemůže do ničeho nutit.

Následovalo rozdělení účastníků do šesti skupin, které postupně obcházely stanoviště věnující se jednotlivým tématům souvisejících s problematikou sebevražd – manuály pro novináře, pro facilitátory terapeutických skupin, pro pracoviště a školy, pro psychology, etická problematika a online knihovna.

Na konferenci také vystoupila finská umělkyně Anna Mari Laulumaa se svým monologem Anne Sexton.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.