Práva druhých v evropské zahraniční politice
Publikováno: 14.9.2015 , Autor: Aneta Křičková
Dne 8. 9. 2015 proběhla přednáška s názvem „Práva druhých v evropské zahraniční politice“. Přednáška se konala v prostorách Stálé mise Belgie při Evropské unii. Hlavním přednášejícím byl Stavros Lambrinidis, zvláštní zástupce EU pro lidská práva.
Prof. Dr. Stephan přivítal publikum a krátce uvedl přednášku Stavrose Lambrinidise, jež se konala pod záštitou výzkumného projektu FRAME, který je financovaný v rámci sedmého rámcového programu Evropské unie (FP7). Výzkum je zaměřen na vnitřní a vnější politiku EU k podpoře lidských práv ve světě. Před zahájením přednášky prof. dr. Stephan také zmínil možnost zapojení se do kurzů pořádaných v rámci MOOC (Massive Open Online Courses), konkrétně kurz „The EU and Human Rights“.
Následná přednáška zvláštního zástupce EU pro lidská práva se zaměřila nejen na problematiku lidských práv, ale i na její propojení s teroristickými hrozbami po celém světě. Právě ochrana lidských práv v dalších částech světa je výzvou, které EU musí v současné době čelit. Dle Lambrinidise je proto zásadní posilování občanské společnosti, která může zaujímat stěžejní roli při ochraně lidských práv. Hlavní část jeho přednášky se zaměřila na strategie Evropské unie v oblasti dodržování lidských práv. Tyto strategie lze rozdělit do pěti bodů: (1) posilování občanské společnosti a nezávislých institucí zabývající se lidskými právy; (2) šíření a prosazování lidských práv ve světě; (3) zefektivnění mechanismů, které umožní čelit výzvám týkajících se lidských práv; (4) podmínění podpory ze strany EU přijetím Deklarace lidských práv; (5) zlepšit image EU.
Po ukončení Lambrinidisovy řeči se rozběhla živá diskuze, ve které se řešily další otázky propojené s ochranou a šířením lidských práv ve světě.