Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Podpora startup projektů zaměřených na kybernetickou ochranu v Evropě

Podpora startup projektů zaměřených na kybernetickou ochranu v Evropě

Publikováno: 21.7.2015 , Autor: Radek Gábler, kancelář Brusel

Na Katalánském zastoupení v Bruselu proběhla konference na téma Podpora startup projektů v Evropě, zejména těch, které se zabývají kybernetickou ochranou firem a jednotlivců.

„V současnosti to vypadá, že americké kapitálové trhy plně pochopily důležitost ochrany kyberprostoru a v posledních třech měsících investovaly více než miliardu dolarů do startupových projektů s tímto zaměřením. Co na to Evropa? Jak se ona zapojuje do podpory startupových projektů na svém území? Jak fungují startupy v Evropě? Podporují zde kapitálové trhy dostatečně tento sektor?“ Těmito slovy zahájil debatu představitel Zastoupení Katalánského regionu při Evropské unii, Amadeu Altafaj.

Jako první se ujal slova Lluis Vera, ředitel katalánské soukromé startup společnosti Ackcent. Ten zdůraznil důležitost spolupráce při ochraně kybernetického prostoru a důležitost výměny informací napříč odborníky z celého světa. Stejně významným úkolem je vzdělávat mladou generaci v této oblasti. „Katalánský region se aktivně snaží podporovat boj proti kybernetickým útokům, protože v určitém ohledu je to také boj proti terorismu. V celém Španělsku je dnes vystaveno kybernetickým úkonům na 90 % všech počítačů a napadení jsou vystaveny také důležité dokumenty, jako lékařské záznamy, bankovní záznamy, katastry nemovitostí a jiné. Kyberochrana je v tomto světle službou společnosti a jako taková by si zasluhovala větší státní zapojení,“ uvedl Vera.

Dalším řečníkem byl Raouti Chehih, ředitel francouzské společnosti EuraTechnologies, která se zabývá podporou startupových projektů. Chehih prohlásil, že je potřeba podporovat hlavní lokální projekty, které, i přes dnešní globalizovaný svět, mohou pomoci účinně řešit regionální problémy. Dále uvedl: „V minulém roce moje firma podpořila stovky startupových projektů, ale pouze jeden byl zaměřen na ochranu kyberprostoru. Problémem takto zaměřených produktů je, že nepřináší okamžité výsledky a peněžní zisk, takže musí být více podpořeny od soukromých investorů a státních aparátů.“ Na tuto myšlenku navázal Ulrich Seldeslachts ze společnosti LSEC, která investuje do startupových společností. Ten uvedl, že startupy mají často problém nejenom s financemi, ale také s nalezením svého místa na trhu a určením business plánu. Proto je nutné jim navíc poskytnout poradenství a mentoring, které je mohou dále rozvinout.

Posledním vystupujícím byl Viorel Peca z Evropské komise, který má na starost projekt DG Connect. „Program Horizon 2020 přináší mnohá zlepšení a inovace v oblasti kyberochrany a ochrany soukromí. Tato agenda zpřehledňuje prostředí v digitální oblasti, které tu dosud nebylo řádně vymezené. Bohužel jsme si vědomi, že vstup do tohoto projektu je mírně komplikovaný, obzvláště pro startupové společnosti. V současnosti pracujeme na odstranění těchto nedostatků a zvýšení spolupráce pro bezpečnější kyberprostor,“ uzavřel konferenci Peca.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.