Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Pensions in Europe konference

Pensions in Europe konference

Pensions in Europe konference

Publikováno: 10.12.2013 , Autor: Kancelář zastoupení krajů v Bruselu

Konference konaná dne 6. prosince 2013 pojednávala o penzijních systémech a reformách jednotlivých zemí. Konference se zúčastnili přední představitelé ekonomických oborů z celé Evropy.

Přednáška byla pořádána organizací Netspar (Network for Studies on Pensions, Aging and Retirement), která se zabývá průzkumem trhu v oblasti penzí jak v Nizozemí, tak v celé Evropě. Nespar byl založen roce 2005 a od té doby také uděluje granty na projekty týkající se problematiky penzí.

Pierre Pestieau, který mj. učil ekonomii na Cornell University, University of Liege a který je specialistou v oboru ekonomie penzí, přednesl několik faktů a objasnil svůj jasný názor na budoucí vývoj penzijních fondů v Evropské Unii. „V Belgii si lidé nemohou vybrat, kdy odejdou do penze. Existuje zde hranice, kdy lidé obvykle do penze odchází a to v 60 letech. Je tu ještě jedna možnost, předchozího zanechání zaměstnání ze zdravotních důvodů.“, řekl při své přednášce profesor Pestieau. Klíčovým je podle Pestieau zkoumání krátkého období, kde se můžeme více soustředit na jednotlivce, ne na celou společnost.

Mezi dalšími řečníky vystoupil Casper van Ewijk, profesor ekonomie na University of Amsterdam a také ředitel Nespar, který se postavil proti názoru předchozího řečníka a dovolil si oponovat. Důležitější je podle něj dlouhé období, protože během tohoto delšího časového úseku se můžeme zaměřit nejen na jednotlivce, ale také na dopady v bankách. Rozdělil penze do dvou skupin, na financované a nefinancované penze. Do skupiny financovaných penzí patří země jako např. Nizozemí, Švýcarsko, Spojené Království Velké Británie a Irska nebo Finsko. Do skupiny druhé patří Německo, Rakousko, Itálie, Belgie a další. Státy, kde je využíván financovaný systém, byl zaznamenám nižší obnos peněz, které nejsou uloženy v bankách, lidé si je tedy spoří doma. Závěrem dodal, že investování do vlastní ekonomiky zvýší ekonomický růst pouze v krátkém období.

Jedinou ženou, která byla mezi řečníky, Anita M. Schwarz, přední ekonomka v Human Development Department ve World Bank´s Europe and Central Asia Region. Schwarz se nezabývá evropským kontinentem, ale Asií, nicméně pronesla několik faktů týkajících se EU. „V Evropě je většina lidí, kteří si nepřejí fixní datum odchodu do penze. Lidé by chtěli určit hranici, do kdy by mohli pracovat a poté by pracovali na dočasných pozicích a pobírali by částečnou penzi.“ Jako jeden mimoevropský příklad uvedla Japonsko, kde muži po 10 letech opouští stávající práci a hledají si novou, většinou dokonce z jiného oboru, což vede k tomu, že pracují déle než do „evropského důchodu“, tj. přibližně 65 let. „Samozřejmě je třeba brát na zřetel také obyvatelstvo, které není schopno pracovat do 65 let ze zdravotních důvodů. Těmto lidem je třeba dát možnost odejít do penze dřív.“

Fotogalerie

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.