Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. OSN a občanská společnost

OSN a občanská společnost

Publikováno: 26.10.2015 , Autor: Aneta Holečková

Dne 20. října pořádalo Regionální informační centrum Organizace spojených národů přednášku na téma Občanská společnost a OSN.

OSN si je vědoma, že občanská společnost je velmi důležitá z hlediska potřeby expertů, znalostí a různých výzkumů. V rámci OSN může občanská společnost participovat v diskuzích prostřednictvím neziskových organizací působících jak na regionální, národní, tak i mezinárodní úrovni. Přednášející P. Verbrugghe formuloval neziskový sektor, ačkoli dodal, že jeho definice není zcela jasná.

P. Verbrugghe poté konkrétně mluvil o procesu zapojení neziskové organizace do diskuzí OSN. O neziskových organizacích rozhoduje v rámci ECOSOC (Ekonomické a sociální rady OSN), která se věnuje různým tématům z ekonomické, sociální a environmentální oblasti. Výbor OSN pro neziskové organizace má 19 členů reprezentujících africké státy (5 zástupců), asijské státy (4), východní státy Evropy (2), Latinskou Ameriku a Karibik (4) a 4 zástupci jsou ze západní Evropy a dalších států.

Neziskové nevládní organizace mohou požádat o svůj statut v rámci OSN prostřednictvím online-žádosti. Výbor ECOSOC poté zváží, zda organizace mohou získat svůj statut konzultací v rámci OSN v Ženevě, Vídni a New Yorku, toto stanovisko je však pouze doporučením. Většina žádostí bývá kladně vyřízena. Existuje několik úrovní možností zapojit se do debat. Nejúžeji zaměřený statut mají malé organizace, které se věnují pouze specifickému tématu. Ty mají možnost podílet se na debatách v rámci konferencí zaměřených pouze na jejich agendu. Vyšší statut získávají NNO, které se orientují na více témat a na více geografických oblastí, a tudíž mají možnost promluvit na různých konferencích. Všeobecný statut konzultací nabízí výhody ohledně participace v debatách, zúčastnění se všech debat a příležitosti své téma prosadit v rámci projednávaných otázek výboru ECOSOC.

V procesu schvalování je důležité, jak je téma prezentováno. Některé otázky jsou velmi kontroverzní jako například potraty, práva žen a náboženských etnik. Přestavitelé konzervativních zemí mohou mít výhrady k daným tématům, zde hraje roli prezentace NNO, diplomacie a zákulisní debaty. Po získání jakéhokoli z výše uvedených statusů, je dále monitorována činnost jednotlivých neziskových organizací. Na základě neuspokojivých výročních zpráv a porušení charty OSN mohou být organizace také blokovány, nebo dokonce i zbaveny statusu konzultací.

Ačkoli P. Verbrugghe vyzdvihl roli neziskového sektoru v OSN, přesto se některé organizace této možnosti vzdávají z důvodu nedostatku kapacit. P. Verbrugghe dodal, že v tomto ohledu pak je dobré spojit se a lobbovat za své téma společně.

Fotogalerie

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.