Očekávání občanské společnosti od Energetické unie
Publikováno: 25.5.2015 , Autor: Adéla Cihlářová, kancelář Brusel
V Evropském ekonomickém a sociálním výboru uskutečnila konference na téma Energetické unie.“ Co znamená energetická unie pro občany, jak by měla vypadat a fungovat?“ Mezi nejvíce diskutované problémy tu patřily: energetická závislost, příležitosti pro investice a nový rozvoj technologií.
Úvodního slova o tom, jaký význam má Evropská energetická unie pro občany a společnosti se ujal Peter Handley, vedoucí oddělení generálního sekretariátu Evropské komise. Ten nastínil pohled Evropské komise a zdůraznil její roli v tomto projektu. „Energetická unie je strategickou agendou, už vzhledem k současné situaci na východě Evropy.“ Ve své řeči zdůraznil, že spotřebitelé, tedy domácnosti a společnosti, by měly mít možnost zvolit si společnost, dle osobních představ a za ty nejlepší ceny.
První panel, který byl zaměřen na cíle Energetické unie, očekávání a příležitosti s ní spjaté, začala svým vystoupením Dragana Mileusnic, politická úřednice z Evropské sítě klimatické akce, která se soustředí na oblast Balkánského poloostrova. „Je tomu už skoro 10 let, co započala snaha mezi EU a balkánskými zeměmi vytvořit energetickou unii. Zatím se tak nestalo, ale máme tu reformu a s ní a s Energetickou unií by to mohlo být realizováno.“ Zmínila, že v současnosti je stále mnoho projektů zaměřených na plyn a uhlí. „Máme tu ožehavou otázku závislosti, především na Rusku, nicméně jiná otázka je znečištění životního prostředí. Proto by se mělo více investovat do obnovitelných zdrojů.“
Účastníkem diskuze byl také Tom Brooks, ředitel Evropské klimatické nadace, který vyzdvihl pokrok v Energetické unii. „Je ale stále na čem pracovat, především pro Energetickou unii je potřebná reforma trhu, který nemůže být limitován. Neméně důležitá je také diplomacie EU a jejich států, spolu se sousedskou politikou, například vůči Turecku.“ Podle Dirka Hendrickse, staršího politického poradce v Evropské nadaci pro obnovitelné zdroje a energii, je cílem Energetické unie dát konzumentům bezpečnost, udržitelnost, soutěživost a cenově dostupnou energii během 20 let. „Vytvořit z Evropské unie číslo jedna v obnovitelných energiích, tedy obnovitelnost a energetické využití jako centrální část energetického systému EU. Za pomoci inovativních strategií by to mohlo být přínosem pro ekonomický rozvoj, čistší prostředí, redukci energetické závislosti a stabilní ceny,“ dodal.
V dalším panelu zaměřeném na uživatele energií se rozhovořila Patricia de Suzzoni, předsedkyně skupiny spotřebitelů a maloobchodních trhů. „Konzumenti musejí být také zahrnuti do tohoto trhu. Klienti mají mít možnost volby a změny dodavatele, využít tento flexibilní servis.“ O očekáváních občanské společnosti a konzumentů promluvila Susanne Nies, ředitelka pro podnikové záležitosti ve společnosti ENTSO – E. Svou prezentaci zaměřila na inovace a změny, design trhu, udržitelnost či zabezpečení dodávek. Ukázala také srovnání současných cen energií v Evropě.
Závěrečného slova se zhostil předseda sekce pro dopravu, energii a infrastrukturu Stéphane Buffetaut , který uzavřel konferenci slovy, že se potřebujeme dívat, abychom zůstali ve hře. „Můžeme vidět, že jako unie jsme závislí na energetických surovinách, ať už z Ruska či od skupiny OPEC, kteří mají dominantní postavení. K tomu tu máme také ekonomické soupeře, jako USA, které mají stejné zájmy jako my, a navíc levnější energii než my…a to je realita.“ Dodal, že změny tu jsou patrné, ale trvá dlouhou dobu, než se uskuteční. Je proto zapotřebí dvou důležitých věcí: inovací a rozvoje.