Obnovitelné zdroje energie
Publikováno: 18.3.2014 , Autor: kancelář Brusel, Michaela Svobodová
Otázka využívání obnovitelných zdrojů by neměla být pro nikoho cizí.
Přednáška na téma Změny klimatu a strategie využití obnovitelných zdrojů energie, pořádaná WWF (Světový fond na ochranu přírody, který má ve svém znaku velmi ohroženou Pandu velkou) a ICLEI (Mezinárodní rada pro místní environmentální iniciativy, usilující o celosvětové zlepšení životního prostředí), jejímž cílem bylo informovat přítomné zástupce regionů a organizací o plýtvání energiemi. Akce se konala ve čtvrtek 13. března 2014 v kanceláři Toskánského regionu v Bruselu.
Co by se mělo změnit v městech a regionech? Na toto téma promluvil Leonardo Zannier, generální ředitel pro energetiku z Evropské komise. „Průmyslové země se budou snažit skleníkové emise do roku 2030 nejméně o 40% oproti stavu vypuštěných skleníkových plynů v roce 1990. Rozvojové země se pokusí o snížení emise alespoň o 15% oproti předpokládanému stavu,“ uvedl Zannier. Evropská komise také počítá s tím, že v roce 2020 bude 20% veškeré energie pocházet z obnovitelných zdrojů a v roce 2030 by to mělo minimálně 27%, což je podle Zanniera splnitelné, protože v posledních deseti letech se používání obnovitelných zdrojů energie téměř zdvojnásobilo. Tyto cíle jsou prý splnitelné i přes rozdílnosti mezi členskými státy.
Velmi zajímavou přednášku o „zeleném městě“ ve Švédsku přednesl Johan Moritz. Město Malmo známé jako průmyslová oblast se nyní změnilo v energeticky soběstačné město. Využívá obnovitelné zdroje jak pro výrobu elektřiny tak i tepla. „Do budoucna chceme, aby bylo Malmo energeticky soběstačné,“ říká Moritz. 95 % vyprodukovaného odpadu je recyklováno a tak nevzniká téměř žádné znečištění.
Většina obyvatel se přizpůsobila cílům města a změnila svůj životní styl, a to jak používáním recyklovatelných materiálů, tak i změnou dopravy. Ve Švédsku je cyklistika velmi oblíbená a obyvatelé Malma jdou všem příkladem. Až 80 % používá pravidelně kolo jako dopravní prostředek.
Zástupci WWF a ICLEI závěrem vznesli žádost o přijetí dalších opatření pomáhajícím ochraně životního prostředí.