Nové osoby samostatně výdělečně činné v Evropě. Přispívají k územní a sociální soudržnosti?
Publikováno: 25.10.2016 , Autor: Patrick Zamlar
Dne 11. 10.2016 se v budově Evropské komise konal informativní seminář ohledně osob samostatně výdělečně činných v Evropě.
Po roce 2009 se počet osob samostatně výdělečně činných (dále jen OSVČ) v Evropské unii rapidně zvýšil. V různých zemích EU pozorujeme rozdílné hodnoty nárůstu nově vznikajících OSVČ, např. v České republice je nárůst mírný, avšak celkový počet OSVČ je obecně vyšší, než kdy dříve.
Vznikají tak i nové firmy, které jsou heterogenní, což znamená, že jsou zakládány na odlišných místech a jsou i různě velké.
Většina nově vzniklých OSVČ předtím pracovalo v některé z velkých firem. Dá se tedy říci, že tyto velké firmy slouží jako „tréninkové půdy“ pro nové podnikatele. Obecně však platí, že je méně pravděpodobné, že zaměstnanci opustí velké firmy, protože se tam cítí bezpečně a jistě.
Když už ale zaměstnanci velké firmy opustí, tak podle analýzy jsou pak lépe schopni zakládat vlastní podnikání.
Největší pravděpodobnost založení firmy je ve věku 30 až 45 let. Dále platí, že pokud má daná osoba vystudovanou vysokou školu, je větší šance, že založí vlastní podnikání, a to v jakémkoliv věku (průzkum se zaměřoval na osoby mezi 18 až 64 lety). Lidé s vyšším vzděláním jsou totiž v době krize ochotni více riskovat a stát se OSVČ.