Nová Unijní pravidla pro zadávání veřejných zakázek a koncesí
Publikováno: 25.3.2014 , Autor: kancelář Brusel, Bc. Iva Hladíková
Dne 19. března se v Evropské komisi konala konference týkající se nových pravidel pro zadávání veřejných zakázek a koncesí.
Konference byla vedena netradiční cestou, která spočívala v kladení otázek ze strany moderátora řečníkům. Jednalo se tak spíše o workshop, než o klasickou konferenci, při níž mají řečníci obvykle vyhrazený čas pro představení určité problematiky.
Nová podoba směrnice, dle názorů řečníků, přinese flexibilnější postupy pro orgány a nový režim tak bude přínosem pro všechny strany. Směrnice by tak v mnoha ohledech měla představovat zjednodušení postupů pro malé a střední podniky, měla by být inovativní, sociální a zároveň i ekologická.
Na tvorbě nové směrnice se svými poznatky podílel i Výbor regionů. Změny by tak měly usnadnit cestu malým a středním podnikům k veřejným zakázkám a koncesím.
Směrnice přináší i novinku týkající se výběru veřejných zakázek. Rozhodujícím faktorem již nebude pouze cena. „Nejlevnější nabídky nejsou vždy ty nejlepší,“ dodal jeden z řečníků v návaznosti na danou problematiku. Je potřeba vnímat spoustu faktorů a zohlednit rozmanité cíle. Důležitá je jak cena, tak kvalita, ovšem cena již nebude rozhodující. Dle řečníků se Evropa konečně zbavila „diktátu nejnižších cen.“ Cena nadále zůstane kritériem, ovšem již bude záležet na správním orgánu, jakou váhu ceně přiřkne, neboť bude moci zohlednit i sociální či ekologické prvky. Jinými slovy by tak cena samotná neměla být jediným kritériem.
Cílem směrnice je také podpořit malé a střední podniky, samozřejmě ne na úkor těch velkých. Záměrem je zvýšit hospodářskou soutěž. Účelem směrnice je také snížení byrokracie.
Z pléna také zazněla otázka, zda by neměla být směrnice spíše nařízením, aby pravidla byla zcela jasná pro všechny státy. Ovšem na tuto otázku reagovalo několik řečníků, kteří se shodli na tom, že není důležitá forma, ale cíl, kterého bude dosaženo ve všech státech, v našem případě tedy zjednodušení zadávání a vyhodnocování veřejných zakázek a koncesí.
Nezbytným prvkem bude i monitoring, který je třeba provádět a zjišťovat tak zda jsou zavedená pravidla užitečná.
V současnosti tedy zbývá implementace směrnice členskými státy a následné vzdělání veřejných orgánů.