Lighting the Way for Smart Cities – Projekty Evropské unie pro zelenější budoucnost
Publikováno: 8.6.2015 , Autor: Radek Gábler, kancelář Brusel
V Norském domě v Bruselu seminář týkající se možností rozvoje životního prostředí ve městech a na vesnicích. Atle Leikvoll, norský ambasador při Evropské unii, uvítal hosty a přiblížil diskutované téma: „V budoucnosti bude většina z nás žít ve městech. Už nyní jsme ovšem svědky zhoršujícího se životního prostředí a tím i prostředí ve městech. Potřebujeme proto udržitelný a efektivní způsob života, což je téma tohoto semináře. Cílem semináře je diskutovat rámec podmínek a technologií pro další rozvoj Smart Cities („chytrých měst“).“
Významnou částí tohoto semináře bylo představení tří projektů Smart Cities, z programu Horizont 2020. Tone Grindland zde zastupoval projekt Triangulum , který se zabývá snížením spotřeby energie v budovách a zvýšením využívání elektromobilů. Tento koncept je projektován pro města Stavanger, Manchester a Eindhoven. O projektu GrowSmarter poté hovořil Gustavo Orozco z radnice města Barcelony. „Naším mottem je vybudování chytřejší a udržitelnější Evropy.“ GrowSmarter se zabývá logistikou chytrých budov, alternativním a ekologickým pohonem dopravních prostředků či chytrým managementem dopravy. V současnosti je úspěšně implementován v Barceloně, Stockholmu a Cologne. Třetím projektem je Remourban týkající se měst Valladolid, Nottingham a Tepebaşı/ Eskişehir, se kterým účastníky seznámil Miguel Ángel García Fuentes. Tento projekt spojuje sektor internetové technologie, dopravy a energie a na tomto základě se snaží transformovat evropská města do chytrých měst.
Semináře se zúčastnili také představitelé Evropské komise, norské vlády a zástupci soukromých společností. Norský ministr pro klima a životního prostředí Lars Andreas Lunde přispěl zkušenostmi ze své země. „Velká část norské populace žije ve městech. Je proto nutné postarat se o to, aby netrpělo životní prostředí a ani obyvatelé. Je důležité vybudovat chytrá města s recyklováním odpadu, zelenou infrastrukturou, větším využíváním elektromobilů. V neposlední řadě je nezbytné respektovat ekosystém, ve kterém žijeme. To, co dělá město chytrým, je jeho udržitelnost.“ Na téma elektromobilů hovořili i další účastníci semináře, kteří se shodli, že pro budoucnost měst, čistotu jejich ovzduší a životního prostředí, je větší využití elektromobilů nezbytné. Tento ekologičtější dopravní prostředek však zatím není příliš rozšířený, ale jeho využívání mohou zvýšit pobídky jako např. bezplatného parkování, snadná dostupnost nabíjecích stanic a levnější pojistné na auto.
V závěrečném bloku tohoto semináře proběhla diskuze s praktickými radami pro vytváření Smart Cities. Ola Nord ze Zastoupení města Malmø při EU na závěr uvedl: „Nejdůležitější je zjistit, co obyvatelé vlastně pro svou budoucnost chtějí. Chceme-li žít ve městech, kde jsou lidé šťastní, je třeba je zapojit do dialogu.“