Konference: Demografické změny
Publikováno: 2.10.2014 , Autor: kancelář Brusel, Hana Jirmásková
K příležitosti italského předsednictví v Radě EU se 25. 9. 2014 konala první ze čtyř plánovaných sérií konferencí v rámci projektu Techitally 2014.
V prostorách Evropského parlamentu jsem se zúčastnila konference týkající se demografických změn.
Jako první vystoupil Roberto Bernabei, zástupce Innovative Medicine Initiative, která je v současnosti největší evropskou veřejno-právní společností. Jejím cílem je urychlit vývoj lepších a bezpečnějších léků pro pacienty. Ve své přednášce zmínil klíčové faktory aktivního a zdravého stárnutí (sociální, duševní, osobní, ekonomické) a faktory týkající se chování. Mezi nejdůležitější z nich zařadil medicínu, která se snaží využívat nových moderních technologií, které snižují riziko smrti. Lidé vykonávající nějakou pravidelnou fyzickou aktivitu umírají později. Provedl také studii na opicích, která přinesla velmi překvapivé výsledky. Tzv. středomořská dieta nás také chrání před rizikem předčasné smrti. Dalším důležitým faktorem, na který naše tělo reaguje, jsou klimatické změny. Lidé, kteří nekouří, užívají si rodinného života, žijí zdravě, jedí ovoce, zeleninu a obiloviny, žijí déle. V Itálii tomu ještě napomáhá úměrné pití červeného vína.
Druhé přednášky se zhostil Massimo Scaccabarozzi, generální ředitel asociace farmaceutických společností Farmindustria. Tato asociace byla založena roku 1978 a dnes má více než 62 300 zaměstnanců. Jedná se o nejproduktivnější sektor v Itálii. Čítá 174 závodů vyrábějících pro USA, Japonsko a další země. Dále zmínil, proč je dobré investovat do italského farmaceutického průmyslu. Jedná se zejména o kvalitní lidské zdroje, velikost trhu, zvyšující se poptávku starších lidí a nové technologické modely. Inovace ve farmaceutickém průmyslu nám pomáhají žít déle a lépe. Medikamenty, vakcíny a zkrácení doby hospitalizace zpomalují degeneraci organismu.
Třetí částí této konference byl „kulatý stůl", kterého se zúčastnilo 7 řečníků, převážně zástupců univerzit a výzkumných programů. Každý z jednotlivých účastníků nejdříve ve zkratce představil čím se jeho výzkumný program nebo společnost zabývá. Společně poté diskutovali o budoucích problémech stárnutí, potřebné spolupráci s evropskými programy a zlepšení v zaměstnatelnosti starších lidí.