Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Konference: Chytrá města

Konference: Chytrá města

Publikováno: 21.11.2014 , Autor: kancelář Brusel, Hana Jirmásková, Petra Rothová

10. 11. 2014 se v Hospodářském a sociálním výboru konala konference o chytrých městech.

Konferenci zahájil úvodním slovem předseda této instituce Henri Malosse. Po krátkém přivítání se zaměřil na evropská města, která mají být symbolem demokracie. Každý se může podílet na řízení a rozhodování ve městech, jedná se tedy o participativní demokracii. Mezi největší problémy evropských měst patří bezpečnost lidí ve městě a doprava. Tak je tomu i tady v Bruselu, převážně doprava pro handicapované osoby zde není vyřešena. 

Následovala řeč italského velvyslance v EU Stefana Sanninoho, který v krátkosti představil téma chytrých měst. Evropa je poměrně malý region, kde všechna města jsou blízko od sebe. 72 % lidí v Evropě žije ve městech. Je potřeba však v těchto městech zlepšit kvalitu života a snížit uhlíkové emise. Města založená na inovacích mohou dále růst a nabízet pro ostatní platformu pro výměnu osvědčených praktik. Inovací chápeme změnit způsob přemýšlení městských lidí. Zvláště v Belgii je nutno snížit konzumaci energií a elektřiny. Města tvoří jednu z nejdůležitějších součástí naší politiky, musí se zlepšit především doprava a kvalita vzdělávacího systému.

Následoval panel řečníků, kteří se zaměřili na roli chytrých měst v oživení ekonomiky Evropské unie. Daniele Rondinelli představil organizaci Amerigo, která sdružuje italské absolventy škol, kteří se účastnili mezinárodních kulturních výměn. Toto sdružení bylo založeno v roce 2007 osmi členy z řad studentů, akademiků, novinářů a obchodníků za účelem podpory a výměny osobních a odborných zkušeností získaných při studijním pobytu v USA. Hlavním cílem tohoto projektu je rozvoj chytrých měst, vytváření nových pracovních míst a podniků a možnosti zapojení obyvatelstva na rozvoji chytrých měst.

Jako další vystoupil Jens Bartholmes, který apeloval na využívání externích zdrojů energie na úrovni měst. Na vyšší úrovni je potřeba vytvořit platformu, která bude spojovat lidi s cílem učinit jejich města ještě lepší. K tomuto je potřeba nalézt řešení, které se bude moci aplikovat na všechna města v Evropě. Každé město se může rozvíjet svou rychlostí.

Baráth Etele, člen Hospodářského a sociálního výboru, řekl, že Evropa se potýká s řadou rostoucích problémů týkajících se ekonomiky, životního prostředí a společnosti v širším slova smyslu. Je tedy potřeba vytvořit lepší vztah mezi evropskou politikou a chytrými městy, posílit kooperaci, koordinaci a brát v potaz, že každé město je jiné.

Sergey Filippov, zástupce Lisabonu, se zaměřil na chytrý způsob růstu. Tento růst je veden Asií a oblastí Pacifiku. Města čelí digitální revoluci, digitální technologie jsou vyvíjeny a zaváděny, což má na města obrovský dopad. Je to nový společenský rozvoj. A co tedy tvoří města chytrými? Jsou to chytří lidé, infrastruktura a vláda. Isidro Laso, vedoucí evropského projektu StartUp, uvedl, jak moc důležitou roli hraje tento projekt ve vytváření nových pracovních příležitostí. V současné době je zde nová skupina lidí, kteří chtějí spojit města. Většina nových pracovních míst není vytvářena velkými firmami, ale právě prostřednictvím startup projektů.

Druhá část konference byla zaměřena na hlavní změny v konceptu chytrých měst v EU. Andrea Gumina uvedla, že je potřeba vytvořit novou platformu pro novou politiku. Je třeba podporovat konkurenceschopnost a růst ale také propojit občany, finanční sektor a vládu.

Massimo Cugusi řekl, že vše je o společenské inovaci. Chytrá města, to totiž není jen otázka technologií ale hlavně způsobu komunikace s vládou.

Mathias Reddmann se zaměřil na chytrá města v praxi. Jejich strategií je řešit problémy společně mezi městy, malými a středními podniky a akademickou obcí. Je také potřeba nainstalovat 10 milionů chytrých sloupů veřejného osvětlení ve městech EU, vytvořit platformu pro propojení a využívání dat a urychlit zavedení elektrických vozidel.

V poslední části měly být prezentovány různé finanční modely pro chytrá města.

Wladyslaw Piskorz uvedl, že nyní se jedná o novém finančním plánu pro následujících 7 let. Města budou mít možnost vybrat si program, do kterého se zapojí a co nejlépe využít peníze, které dostaly. Alex Conway apeloval na využití tvůrčí síly nových technologií a zlepšení života obyvatel Londýna.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.