Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Konference na téma evropská energetická politika

Konference na téma evropská energetická politika

Publikováno: 9.12.2014 , Autor: kancelář Brusel, Hana Jirmásková

V pondělí 17. listopadu se v budově Evropské komise konala konference s názvem Jak vytvářet evropskou energetickou politiku tak, aby byla posílena evropská konkurenceschopnost.

Úvodního slova se ujal místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Uvedl, že je potřeba posílit konkurenceschopnost evropské ekonomiky a to hlavně v oblasti energetiky. Nyní jsou zaváděny na energetický trh nové praktiky. Celková poptávka a ceny energií rostou. Energetika a životní prostředí patří mezi nejdůležitější priority Junckerovy Komise. Je potřeba snížit skleníkové emise, zlepšit energetickou účinnost, respektovat a rozvíjet energetickou bezpečnost a správně zavést 3. energetický balíček.

Následovala řeč europoslance Jerzy Buzka, který uvedl, že se jedná o první velkou konferenci po zvolení nové Komise. Jejím tématem je energetika, tím je řečeno vše. Energetika neznamená jen konkurenceschopnost ale především bezpečnost a „dobrý pocit“ pro naše obyvatele. Zmínil 3 nejdůležitější body: otázka klimatu a mezinárodního vyjednávání, strategie úniku z krize a solidarita. Tyto 3 body neměly před 5 lety mnoho společného, dnes je situace jiná. Pokud se zaměříme na přesný název dnešní konference, je třeba se zamyslet nad tím, jak můžeme docílit konkurenceschopnosti, když jsou pravidla soutěže neférová. Znamená to, že musíme udělat „všechno“, abychom dosáhli mezinárodní dohody v příštím roce.

Italský náměstek ministra pro ekonomický rozvoj Claudio De Vincenti řekl, že téma dnešní konference - energetická politika a posílení konkurenceschopnosti je výzva a EU na ní musí velmi intenzivně pracovat. Největším problémem této oblasti je cena. Plyn může být v zemích EU až čtyřikrát dražší než v USA, elektřina je dvakrát dražší. Toto znamená velký problém pro konkurenceschopnost. Proto je zde snaha o modernizaci podmínek energetické politiky. Klíčovými hráči mohou být baltské regiony a země východní Evropy.

Dalším řečníkem byl zástupce EURELECTRIC, Hans ten Berge, který apeloval na zlepšení evropského přístupu. Dále uvedl, že máme nedostatečnou infrastrukturu, legislativu a velké rozdíly v cenách. Monica Frassoni, řekla, že je potřeba podpořit evropskou konkurenceschopnost a to především prostřednictvím cenové dostupnosti. Energetická unie je pro nás velmi důležitá, energetická účinnost musí být zdůrazněna. Energetický trh potřebuje velkou změnu, nový design trhu, nové podmínky, zrychlení dodávek a určení priorit.

Následná část konference byla rozdělena do 4 bloků.

V prvním bloku odpovídali řečníci na otázku: Za jakých ekonomických, finančních a technologických podmínek by mohlo být využívání domácích zdrojů energie v Evropě rozvinuto?

Sektor energetiky je v dnešní době jedním z nejdůležitějších. Důležité je zrychlit tok financí a následně je použít na správných místech. Není ale jednoduché nalézt řešení pro účinnější energetický systém. Vytvoření stabilního trhu bude trvat delší dobu, avšak jeho rozběhnutí je na dobré cestě. Bude zaveden nový balíček týkající se plynu, elektřiny a energetické účinnosti. Pro lepší začlenění na energetickém trhu je potřeba spolupráce Evropy a Středomoří a vývoj spolupráce v oblasti Černého moře. V Evropě je celkově nedostatek energetických zdrojů, ¼ obyvatel nemá přístup k elektřině. Je třeba vzít v potaz také nukleární energii.

Druhý blok se týkal cen energií, jejich složení a zlepšení.

Toto je nejdůležitější bod celého energetického trhu. Snížení cen není úkol pro politické činitele, ale pro průmysl. Politici mohou pouze poskytnou příslušnou legislativu. Přístup do celosvětového energetického trhu je klíčem ke konkurenceschopnému průmyslu. Ceny neustále rostou a velmi se liší v jednotlivých zemích. Růst našeho průmyslu je rychlejší než růst průmyslu zbytku světa. Ale stále je to nedostatečné.              

Třetí blok byl zaměřen na nové nástroje a legislativu. Je třeba zlepšit vnitřní trh, správně zavést nové směrnice a energetické balíčky. Poslední blok se týkal diverzifikace dodavatelů, zásobovacích tras a propojení s třetími zeměmi.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.