Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Konference RESPEKT o hranicích mezi soukromým a bezpečím

Konference RESPEKT o hranicích mezi soukromým a bezpečím

Publikováno: 7.5.2015 , Autor: Adéla Cihlářová, kancelář Brusel

Ve dnech 20. až 22. dubna probíhala v konferenčním business centru Diamant v Bruselu konference RESPEKT (Rules, Expectations and Security through Privacy-Enhanced Convenience Technologies).

Konference RESPEKT uzavřela tři roky trvající projekt, který se zabýval současným systémem sledování a rolí sledovacích systémů v prevenci a redukci kriminality, a ve zlepšení v oblasti soudního stíhání zločinů a aktů terorismu. Na tomto projektu se podíleli odborníci z předních evropských univerzit, mimo jiné například z Masarykovy univerzity v Brně.

Tématem prvního dne konference byla bezpečnost, pohodlí a soukromí, sledovací systémy, jejich funkce a především nevýhody, které z tohoto dohledového systému plynou. Úvodního slova se ujal koordinátor celého projektu, Joseph A. Cannataci z University of Groningen v Nizozemí. „Již před aférou, kterou vyvolal Edward Snowden, se vedly významné debaty, ale až díky němu si občané dokázali uvědomit, co všechno se na internetu ukládá.“ Tony Porter, komisař pro kamerový dohled pro Anglii a Wales, pronesl ožehavou otázku: „Co se děje s kamerovými záznamy?“, protože o každém z nás existují tisíce digitálních stop. Podle Caroline Goemans-Dorny, vedoucí poradkyně INTERPOLu, která se specializuje na ochranu dat, jsou kamery ve městech důležité pro redukci kriminality a navození většího pocitu bezpečí. Dle průzkumů u různých sociálních skupin, je pro mnoho lidí přijatelné kamerové sledování, ale již ne digitální stopy a databáze, především kvůli hrozbě zneužití a dezinterpretace.

Druhý den se konference zaměřila na společenské dopady pnutí mezi soukromím a bezpečností, a hledání rovnováhy mezi nimi. Ústředním tématem byly projekty pro lepší prevenci a zmírnění aktuálních a možných společenských nákladů pro jednotlivce, sociální skupiny a společnost. Člen nizozemské policie Patrick Padding, a zároveň vedoucí ústřední skupiny ENTLETS (European network of law enforcement technology service), hovořil o výzkumu technologií pro osobní bezpečí. Představil systém Customer due diligence (hloubková kontrola klienta), který má identifikovat potenciálně nebezpečné klienty a teroristy. S velice zajímavou přednáškou vystoupil také šéf letištní policie v Bruselu, Guy Cordeel, který představil moderní vizi odbavování pasažérů pomocí e-gates, které by měly výrazně pomoci k zlepšení a zkvalitnění cestování.

Poslední den konference se nesl ve znamení debat účastníků a vznášení dotazů a připomínek k dokumentu “Moderní právo“, který byl textem určeným k projednání a zapracování poznámek z řad všech účastníků. Konference nastínila mnoho otázek, které dávají k zamyšlení, jestli je současné zapojení ICT ve sledování skutečně v rovnováze.

Zpětná vazba konference může být viděna v závazku spolupracovat na vytvoření bezpečné, demokratické a pružné společnosti. Podobně jako v úsilí propagovat větší výzkum, který pomůže najít rovnováhu mezi bezpečím a demokracií.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.