Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Konference R4R „Region for recycling.“

Konference R4R „Region for recycling.“

Publikováno: 22.9.2014 , Autor: kancelář Brusel, Ondřej Kohout

Dne 17. 9. 2014 se ve Výboru regionů konala konference R4R „Region for recycling.“

Cílem konference bylo představit všeobecné informace týkající se svozu recyklovatelného odpadu v krajích zapojených do R4R, dále vyměňování zkušeností mezi členy R4R a společná konverzace s výrobci využívajícími recyklovaný odpad.

V úvodní části se ujal slova prezident výboru regionů Michel Lebrun. Rozsáhle promluvil o podpoře účinného rozvoje recyklace odpadu. Následně seznámil posluchače s návrhem Evropské komise týkající se změny legislativy EU v oblasti odpadu. Také poukázal na velké rozdíly mezi regiony, mezi nimiž je zapotřebí zvýšit výměnu informací v oblasti svozu odpadu, které jsou v tuto chvíli nedostačující. V závěru pozval zúčastněné posluchače k další konferenci na toto téma, která se bude konat 7. října.

Následoval Jean Benoyt z organizace ORDIF (The Ile-de-France Regional Waste Management Observatory), který představil tuto neziskovou organizaci zastupující více než 80 „stakeholderů“, kteří mají na starosti území o rozloze téměř 12 000 km2 s 12 milionovou populací.

Jako další promluvil Michel Sponar (politický referent Evropské Komise) zabývající se nakládáním s odpady a jeho zdroji. Zdůraznil, že je nutné zlepšení a zvýšení cílových opatření recyklace odpadů a také je třeba klást větší pozornost k řádnému provedení. Dále hovořil o problému recyklace plastů, kvůli způsobu jakým jsou plasty vyráběny a představil budoucí cíle, které mají za úkol zvýšit recyklaci potravinového odpadu.

Piotr Barczak začal mluvit o slovinském městě Vrhnika, které je dnes jedním z nejefektivnějších v recyklaci odpadu. Dával za příklad rok 2001, kdy město nemělo žádné mezinárodní cíle, ale i s tímto problémem je dnes jedním z nejlepších v regionu. Zavedení recyklace odpadu bylo v tomto městě velice nákladné, ale postupem času se to stalo ekonomicky výnosné. V 70 % vybavili ve městě Vrhnika domy třídiči odpadků a zavedli organickou „door to door“ kolekci. Vyzdvihl recyklační práce města, díky nimž, se zde mohou snížit poplatky za vývoz odpadků. Město eliminovalo většinu skládek a rekultivovalo je ve veřejné parky. Dále město založilo tzv. centrum opětovného použití, kam lidé nosí rozbité přístroje, které jsou opraveny a následně prodávány. Ve městě náleží 80kg nevyužitelného odpadu na osobu na rok. Oproti např. dánským městům, která mají v průměru 300kg tohoto odpadu na osobu na rok. Do budoucna město plánuje ještě snížit vyhazování využitelného odpadu.

Janna Vandecruys zastupující organizaci OVAM (Agentura komunálního odpadu ve Flandrech) představila systém PAYT („PAY AS YOU THROW“ – „Zaplať, kolik vyhodíš“) který využívají regiony jako Katalonia, Flendry, Limerick a Odense a porovnávala ceny za kilogram odpadu v jednotlivých zemích. Poukázala na Irsko, ve kterém je specifická situace, kde opad sbírají pouze soukromé firmy a využívá se zde systém „PAY PER USE“ místo „PAY AS YOU THROW“.

Jedním z dalších řečníků byl Dietmar Bothe, který představil tzv. „KERBSIDE systém“, aplikovaný v Brémách. Tento sběrný systém zahrnuje 300 veřejných kontejnerů, 130 bytových podniků a 15 recyklačních stanic. Dále poukázal na jednotlivé kontejnery na výběr textilu, elektroniky a bioodpadu a seznámil účastníky konference s grafy zobrazujícími vývoj sběru jednotlivých druhů odpadu. V Brémách se využívají kódované kontejnery, díky kterým každý občan vidí, kolik zaplatí za svůj vyhozený odpad.

Posledním řečníkem byl Paulo Rodriguez, který mluvil o systému PAYT v Portugalsku a seznamoval posluchače se základní funkcí systémů kódovaných kontejnerů. Tento systém má obrovskou výhodu v tom, že může monitorovat vyvážení odpadu. Poukázal také na nemožnost výběru biologického odpadu z důvodu vysokých teplot po celý rok. Hlavním problémem je, že teploty v kontejnerech dosahují vysokých hodnot a vzhledem k bezpečnosti je nutné kontejnery vyvážet minimálně třikrát týdně, což je z ekonomického pohledu velice nákladné.

V závěru byl čas pro dotazy a individuální debatu mezi posluchači a prezentujícími.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.