Konference o participaci na lokálním rozvoji
Publikováno: 11.11.2014 , Autor: kancelář Brusel, Petra Rothová
Ve středu 5. listopadu se v Bruselu konala konference organizace Partners for Democratic Change International (PDCI) o možnostech, výzvách a problémech rozvoje na lokální úrovni během rozhodovacího procesu.
Na úvod vystoupil Jonathan Davidson, představitel PDCI, který zdůraznil nutnost aktivní účasti jednotlivých aktérů rozvoje a nastínil další vývoj konference.
Jorge Rodriguez Bilbao, odborník na decentralizaci a lokální vládnutí z Evropské komise, hovořil o tom, že decentralizační proces můžeme pozorovat na mnoha místech světa. Představil deklarace EU vztahující se k decentralizaci a lokálnímu vládnutí. Zdůraznil, že demokratická decentralizace je proces, kdy je moc převedena na volené lokální autority nikoliv na nevolené orgány veřejné správy. Lokální orgány by měly spolupracovat s vládou a s občanskou společností. Té je důležité dobře rozumět a vnímat její význam, spolupráce mezi ní a lokálními orgány posiluje demokratický proces. Bilbao také zdůraznil, že občané by měli vědět, kdo je za co zodpovědný a vědět tedy, na koho se v případě problémů obrátit.
Poté se konala facilitovaná diskuze po skupinách 10 – 15 lidí, kteří řešili odpovědi na předem stanovené otázky. Navrhnutá řešení či připomínky byly poté krátce prezentovány.
První otázka: Jak dosáhnout optimálního výsledku v lokálním rozvoji skrze participaci? A jak dosáhnout této participace, co je důležité a na co si dát pozor? Odpovědi byly například: ujistit se, že jsou zapojeny všechny skupiny, jichž se bude projekt týkat; mít reálný zájem od místních aktérů; mít dostatek informací; vnímat sebevzdělávání jako důležitou součást procesu; participace je lidské právo. Všichni se shodli, že klíčová je spolupráce s místní komunitou.
Druhá otázka: Jaké mohou být výzvy/problémy během procesu (vytváření projektu pro lokální rozvoj)? A jak jim předejít? Odpovědi byly například: strach z neznámého, extremismus – kterým lze nejúčinněji předcházet poskytnutím dostatku informací a vzděláním; nedostatek motivace – výchova k aktivnímu občanství, smysluplnost, najít taková témata, která budou důležitá pro všechny; nedůvěra mezi účastníky, velká polarizace – najít i minoritní shody a priority a soustředit se na ně. Během procesu je důležité vše zaznamenávat, brát v potaz a reflektovat požadavky a připomínky každé ze skupin.
Po interaktivní části vystoupila vedoucí katedry mezinárodních vztahů na Vesalius College v Bruselu, Ukrajinka Svitlana Kobraz, která hovořila o tom, že do rozhodování je důležité zapojit ohrožené skupiny. Také připomněla, že demokracie není samozřejmost, je důležité na ní pracovat. Je také důležité vnímat zodpovědnost za své chování v širším kontextu – např. projev v Bruselu nemusí zůstat bez následků pro rodinu na Ukrajině.
Poté vystoupila Mariam Khotenashvili ze Sdružení organizací pro místní demokracii (ALDA), která představila tuto organizaci a její projekty. V současnosti má ALDA 170 členů a klade velký důraz na iniciativu zespoda (bottom-up approach), v období mezi roky 2009 – 2012 organizovala 355 projektů.
Na závěr vystoupila Daniela Casale, ředitelka místního centra PDCI v Bruselu a shrnula a pozitivně zhodnotila dění na konferenci.