Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Konference o dostupnosti zdravotní péče v Evropě

Konference o dostupnosti zdravotní péče v Evropě

Publikováno: 24.11.2014 , Autor: kancelář Brusel, Petra Rothová

Ve středu 12. listopadu se v prostorách Evropského parlamentu konala konference na téma dostupnosti zdravotní péče v Evropě „Can we afford our medicines? The access to medicines crunch in Europe“.

Úvodního slova se zhostil řecký europoslanec Kostas Chrysogonos, který hovořil o nutné reformě zdravotnictví, která je v Řecku po ekonomické krizi ve velkých problémech. Vysoké procento Řeků je bez pojištění, ačkoliv dříve platili sociální i zdravotní pojištění, jedná se především o malé a střední podnikatele, kteří v době krize zkrachovali. Rodiny pak často nemohou zajistit ani základní očkování pro děti. V Řecku se zvýšila mortalita. Problémy se začaly objevovat už před krizí, ta je jen urychlila. Europoslanec hovořil o škrtech v rozpočtu státu, které by ale neměly být aplikovány na zdravotnictví. Reformy ve zdravotnictví musí být výsledkem dialogu s odborníky na tuto oblast, ne s politiky.

Jako další hovořila španělská europoslankyně Beatriz Becerra Basterrechea, která hned na začátku upozornila, že není odbornicí na zdravotnictví. Hovořila o tom, že zdravotnictví by nemělo být obchodní komoditou, nebo výhodou, ale právem pro všechny. A že veřejné finance by měly být využity na veřejné zájmy.

 Po úvodních projevech europoslanců vystoupili odborníci z oblasti zdravotnictví.

François Berdougo, zástupce Médecins du Monde, organizace, která se zabývá zdravotnickou péčí pro ohrožené skupiny obyvatel, mluvil o prohloubení problémů ekonomicky ohrožené skupiny obyvatel po ekonomické krizi v přístupu k základní péči, např. v podobě přístupu k očkování. Často zmiňovaným problémem je žloutenka typu C, jejíž léčba je příliš nákladná. K tomu bylo zmíněno heslo Pills costs pennies – greed costs lifes (léky stojí peníze, chamtivost stojí životy). Berdougo označil škrty francouzské vlády za nesmyslné. Jeho organizace se řídí mottem Nobody left behind.

Gonzalo Fanjul z IS Global, Barcelonského institutu pro světové zdraví, považuje za velký problém dopad ekonomické krize na děti. Setkává se s podvyživenými dětmi z rodin zasažených krizí. Stát by měl dbát na to, aby se jim dostalo zdravé stravy, ale garance welfare státu (sociálního státu) je momentálně ve Španělsku jen sen. Tato situace bude mít dlouhotrvající dopad na zdraví národa.

Za Lékaře bez hranic vystupoval Rohit Malpani, ředitel kampaně, který představil myšlenku, že zdravotnictví není jen otázkou přístupu, co se financování týče, ale i otázkou toho, co za naše investice dostaneme. Současné ceny léků jsou důsledkem současného modelu vývoje a výzkumu, který by měl být reformován.

 Poté následoval prostor pro dotazy, který využili především poslanci z národních parlamentů Řecka a Španělska, kteří hovořili o potřebě reforem zdravotnictví a zajištění zdravotnické péče pro všechny.

Druhou část konference uvedla europoslankyně Michèle Rivasi z Francie, která si pokládala otázku, proč by se evropští poslanci vůbec měli zabývat tímto problémem, např. kvůli institutu EU, který autorizuje nová léčiva. Porovnávala ceny léčiv ve Velké Británii, Itálii a Francii, ceny jsou nevyrovnané. Kritizovala vysoké ceny za léčbu žloutenky typu C, poté nezůstává dostatek financí na výzkum.

Jamie Love, ředitel Knowledge Ecology International (KEI) a předseda TACD, hovořil o tom, jakým způsobem platíme vývoj a výzkum léčiv (granty, profit z prodávání monopolních léčiv - patenty apod.). V roce 2009 bylo 1, 09 procenta utraceno za léčbu rakoviny. Patenty na léčbu rakoviny by měly být omezeny.

Teresa Leonardo Alves z La Revue Prescrire, upozorňovala na problém vývoje a výzkumu, který směřuje za ziskem, nikoliv za veřejným blahem. Farmaceutické firmy spolu vzájemně soutěží, zrychlují výzkum a často do oběhu uvádí léčiva, která neprošla dostatečnými klinickými testy. Také konstatovala, že přístup ke zdravotnictví je právem člověka. Jako příklad přílišné nákladnosti léčby uvedla lék Sofosburir na žloutenku typu C. V USA stojí jeden den léčby touto medikací 1000 dolarů, za celou léčbu to vychází na 84 000 dolarů. Ceny léčiv se stále zvedají. Řešením je odmítnout vysoké ceny.

Fotogalerie

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.